Станислав Йовчев е човек, който постоянно предизвиква себе си. На високи скорости. Избрал е картинга за своя начин да лети със над 100 км/ч. „За мен картинга е като пилотиране на военен самолет“, казва той. Припомня също, че любителите на високите скорости и състезателите ще разберат сравнението най-добре.

„Да влезеш в зоната“

е другото му определение за неговата дългогодишна страст. Пристигнал в Америка преди 26 години, Станислав почти веднага намира начин да се занимава с това и от тази страна на океана. Взима и лиценз за автомобилни състезания в сериите на „Скип Барбер“ (най-голямата школа за състезатели в света). После взима участие в техните състезателни серии “Формула Форд“. След три състезания обаче разбира, че има нужда от повече спонсори. Преориентира се в автомобилни клубни състезания и не спира да кара картинг, когато може. Бил е и автомобилен инструктор в клуб на BMW в Чикаго. Постепенно успява да си купи и свой карт, с който да тренира. “Имам карт тип шифтър от супер клас, 125 кубика със 6 скорости. Вдига 120 мили/час или 193 км/ч.”, не пропуска да отбележи Станислав. Извън картинга и автомобилите се занимава в транспортния бизнес.

Станислав е родом от Разград. Запалва се по картинга, когато е на 8 години. Тренира този спорт около година. „Въпреки че имах най-добрите времена в клуба, не ме одобриха за републиканско състезание и се отказах“, спомня си с малко тъга българинът. После отива в колоезденето. Взима и участие на различни състезания на Съюза на българските автомобилисти. Сега Станислав ще участва на

Състезанието 24 Hour America

в градчето Нюкясъл, щата Индиана. На открита писта. Ще бъде соло. През 2017 г. е спечелил същото състезание в друг клас, но е бил в отбор с пет души.

Сегашната надпреварата започва в 10 часа сутринта в събота, 22 юни и приключва в 10 часа сутринта в неделя, 23 юни. Станислав трябва да пристигне там няколко дни по-рано. Ще получи гуми, шаси и двигател осигурени от две различни фирми, които ще са под наем. Ще трябва да сглоби карта си и след това да се състезава непрекъснато 24 часа без да го сменя друг пилот. Ще бъде в клас LO206, ще има няколо стопа за смяна на гориво и две смени на масло. Ще се състезава с 40 други сътезатели в своя клас, като някои от тях са заедно в отбори по четирима. Общо участниците във всички класове са повече от 100 човека. Някои от тях са бивши пилоти в сериите IndyCar. Технически помощници на Станислав ще са Росен Бояджиев (картинг механик) и съпругата му Силвана (отговорник за времената и тактиката). Ако го завърши, Станислав ще бъде първият българин с такова постижение. „Надявам се да вляза в петицата за моя клас“, споделя той.

За да се подготви Станислав тренира на различни картинг писти със собствения си карт или наема такъв. В района на Чикаго ходи в предградията Норуей или Рокфорт, а също и прескача до съседния щат Уисконсин. За това тежко състезание съчетава подготовката зад волана с упражнения за издържливост на мускулите на врата и горната част на тялото. „На пистата натоварването на врата е много по-голямо отколкото, когато караш обикновена кола“, уточнява Станислав. Другите неща, които му помагат за издържливост са бягане, каране на колело и специален хранителен режим. „Много е важно колко вода ще изпиеш на пистата и как ще си разпределиш нейната консумация, защото от една страна тялото се дехидратира много, но от друга – не можеш да пиеш много течности, защото трябва да стоиш дълго време в карта“, казва Станислав.

„При картинга много от нещата са като във Формула 1“

казва Станислав. „Концепцията е една и съща. Рреакциите на водача трябва да са толкова бързи както и при състезателите от Формула 1. В обикновената кола имаш време да шофираш и да мислиш за ежедневни неща, да си правиш планове. При картинга и Формула 1, нямаш и секунда за подобни неща, защото най-дългото време, което прекарваш на пистата по права линия е сигурно не повече от 5 секунди“, уточнява състезателят.