Шарени, в различни геометрични фигури и ярки цветове, от няколко години пешеходните пътеки в Мадрид радват погледа и сгряват душата. Нестандартните „зебри“ привличат и помагат – и на шофьори, и на пешеходци – да внимават повече. Тези многоцветни „черги“ са дело на българин – художника Христо Гелов. Той е завършил Графични изкуства в Мадрид и от години живее и твори в испанската столица. “Funnycross” е един от популярните му проекти, който превръща пешеходните пътеки в града в цветни произведения на изкуството.
Испанците са във възторг от „зебрите“ му
Всички те имат задължителните бели райета. Между тях художникът вкарва своите невероятни геометрични фигури.
"Тук използвам метафората за връзката между два бряга. Не съм търсил само естетиката, водеше ме и идеята, че така оцветени, местата за пресичане ще привличат повече вниманието на шофьорите", казва Гелов. Още едно интересно урбанистично решение на българския художник е ефектното декориране на мост, при това с "лего" ефект. След художествената намеса на художника върху моста Älvsborgsbron в Гьотеборг той вече не е същият. Художникът прибавя към силуета на моста чувствителност и лекота като в детска игра. Централните подпорни колони на моста сякаш са декорирани като блокчета от "лего" и привличат погледа отдалеч.
Проектът на българина има и социален ефект
Той набира за участие в него младежи от различни квартали на града, в който безработицата е висока.
Преди няколко години той печели голямата награда McLaren Wall-to-Wall в Монреал. Съдбата на Христо Гелов е подобна на много млади българи, които през 80-те и 90-те години стягат куфарите и тръгват накъдето им видят очите. По това време голяма група студенти от Художествената академия хваща пътя за Канада. Миграцията повлиява и на Христо, който стяга две чанти с бои и книги и със 200 спестени долара се качва на самолета. По ирония на съдбата дестинацията се оказва Монреал, където така и не успява да стигне, и след двуседмичен престой в Никарагуа, се установява в Мадрид.