България стана член на Съвета по правата на човека в ООН след гласуване на членовете на Общото събрание. ООН избра общо 15 нови държави, които да участват в Съвета по правата на човека.
България и Албания се състезаваха за двете свободни места, определени за регионалната група на Източна Европа, с Русия. Последната получи само 83 гласа на гласуването и не успя да си върне позицията, от която беше изхвърлена след нахлуването в Украйна на 24 февруари 2022 г.
При тайното гласуване България получи 160 гласа, Албания - 123 гласа, а Русия - само 83 гласа.
След като бюлетините бяха пуснати и преброени, президентът на Асамблеята Денис Франсис обяви, че България, Албания, Бразилия, Бурунди, Китай, Кот д'Ивоар, Куба, Доминиканската република, Франция, Гана, Индонезия, Япония, Кувейт, Малави и Холандия са избрани за три години, считано от 1 януари 2024 г.
Китай, Кот д'Ивоар, Куба, Франция и Малави бяха преизбрани за втория си мандат.
На изборите единствената друга конкурентна надпревара беше в групата на Латинска Америка и Карибите, където Куба, Бразилия, Доминиканската република и Перу се състезаваха за три места. Перу е губещата държава.
Външният министър и вицепремиер Мария Габриел представи кандидатурата на България на 5 септември тази година. Слоганът на кандидатурата на страната ни беше „Ангажирани да допринесат“.
Съветът по правата на човека, основният орган за правата на ООН, е натоварен с отговорността да поддържа и развива основните свободи в световен мащаб. Създадена е през 2006 г. и се състои от 47 държави-членки, избрани чрез тайно гласуване от мнозинството от членовете на Общото събрание.
За да се осигури справедливо географско разпределение, неговите места се разпределят между регионални групи от държави, както следва, от Африка (13); Азиатско-тихоокеански регион (13); източноевропейски (6); Латинска Америка и Карибите (8); и западноевропейски и други (7).