България няма да получи достъп до Фонда за справедлив преход на ЕС при заявените към момента срокове за отказ от въглищните централи. От фонда страната ни очаква 2,4 млрд. лв., които следва да отидат за въглищните региони Перник, Стара Загора и Кюстендил, коментира новия вицепремиер по климата и министър на околната среда и водите Борислав Сандов пред NOVA.
Според Европейската комисия обаче сроковете, които България си поставя за затваряне на въглищните централи – 2038 г., е неамбизиозен и извън поставените от ЕК цели за енергетиката и климата.
Годината, която е референтна за много държави със сходен дял на въглищата като Гърция и Германия, е 2030 година. Самата логика на фонда като финансов инструмент, който е създаден с хоризонт 2030 г., не предполага посочване на толкова отдалечена във времето дата, каза Сандов.
Той не е доволен от работата на някои регионални инспекции по околната среда като тези във Варна и Бургас, ще се работи като цяло и за подобряване на реда за извършване на оценки на инвестиционни намерения.
Обмисляме възможността тези оценки да се правят по-окрупнено, за по-големи територии, а не обект по обект. В момента инспекциите са затрупани и не смогват, като се прокарват и недопустими решения. С цел повече прозрачност на страниците на инспекциите на видно място ще бъдат публикувани линкове към регистъра с всички чакащи решение за оценка обекти, коментира още Сандов.