България не е подкрепила два проекта на решения на Съвета "Общи въпроси", с които Европейският съюз трябва да се присъедини към т.нар. "Инстанбулска конвенция".
Това става ясно от съобщение на Министерството на външните работи.
Причината страната ни да не подкрепя двата проекта на решение, е че по конвенцията през 2018 година се е произнесъл българският Конституционен съд, който смята, че в нея има "правни концепции, свързани с понятието „пол“ (gender), които са несъвместими с основни принципи на Конституцията на Република България".
"България е силно ангажирана в борбата с домашното насилие и насилието срещу жени. Българското правителство и гражданското общество активно работят за предотвратяването на подобни форми на насилие и за предоставянето на защита и подкрепа на жертвите от него", отбелязват от ведомството.
Решението за окончателното присъединяване на ЕС към „Истанбулската конвенция“ ще бъде взето от Съвета с квалифицирано мнозинство, а гласуването най-вероятно ще се състои през юни 2023 г., след получаване на одобрението от страна на Европейския парламент, пишат още от МВнР.
На 15 февруари 2023 г. пленарната сесия на Европейския парламент прие резолюция, с която призова Съвета да осигури бързо и пълно присъединяване към „Истанбулската конвенция“ без по-нататъшно забавяне.
По-рано във вторник лидерът на БСП Корнелия Нинова поздрави съдиите от Върховния касационен съд, които със свое решение е постановил, че в документите за самоличност не може да се променят данни за пола на лицето. Нинова вече заяви, че партията й ще подкрепи референдум срещу "джендър идеологията".