сн. CBS News
България и Румъния са двете страни в Европа с най-малко смесени бракове, става ясно от изследване на Евростат - статистическата служба на Европейския съюз. Средно съотношението на смесените бракове към населението е нула към сто в Румъния, а за България - съвсем малко повече - 0,4%. Според данни на Националния статистически институт (НСИ) за последните пет години в България са регистрирани над 10 хил. смесени брака. Макар числото да изглежда голямо, все пак за рамките на страната е нищожно малко и е още по-ниско спрямо броя смесени бракове в останалите европейски държави. През миналата година бракове с чужденци са сключили едва 1349 българи. За всяка от предходните години са регистрирани съответно между 2000 и 2400. Най-много са браковете на българки с чужденци - средно по 1700 на година. Българите, които се женят за чужденки, пък са само по около 600 на година. Общият брой на браковете в България годишно също не е голямо число - приблизително по 20 хил., като най-малко са регистрирани през 2011 г. - едва 21 хил., а най-много през 2007 г. - 29 хил. сватби. По данни на българския статистически институт жените са с 200 хил. повече от мъжете, а на 1000 мъже у нас се падат 1054 жени.
За сравнение, в цяла Европа за периода 2008-2010 г. средно един на всеки 12 сключени брака е бил смесен, отчита изследването на Евростат. То показва, че смесените бракове са важни индикатори за социалната интеграция и потенциални фактори за социалните и културни промени в ЕС. Например по тях може да се съди за нивото на толерантност и откритост в една държава, както и за нейната популярност - колкото по-интересна и с възможности за реализация е една държава, толкова повече чужденци са готови да живеят в нея.
Най-много сключени смесени бракове в Европа са регистрирани в Швейцария и Латвия - над 20 на сто, Люксембург - 18 на сто, Кипър, Франция и Германия - около 15%. На дъното на класацията освен България и Румъния са още Полша, Словакия, Унгария и Италия. Според статистиката алтернативните форми на съжителство между мъжа и жената вече са реалност в повечето страни на ЕС. И тук България вече не прави изключение, отчита Евростат.
Пролетина Николова [email protected]