България е с най-ниски разходи за труд в целия ЕС, което прави българите най-евтината работна ръка. Такива са резултатите след изследване направено от германската агенция за икономическо развитие. Друго изследване алармира за растящ недостиг на квалифицирани работници във Федералната Република до 2030 г.
Около 7 евро за час
е средният разход за труд у нас за миналата година, сочат данни на
Евростат.
Регистрирано е най-голямото увеличение на разходите за труд с 14,4 на сто през първите три месеца на 2022 г. спрямо същия период на миналата година.
Квалифицираният персонал в Германия
се превръща в един от големите проблеми. Разликата между търсенето и предлагането на квалифицирана работна ръка в Германия се увеличава. Това може да доведе и до забавяне на икономическия растеж в страната.
Като една от опциите за облекчаване на проблема се разглежда по-голяма вълна работници от чужбина, която да запълни липсите на пазара тук.
Страната ни е лидер по ръст на промишленото производство в Европа
през юли, когато то е нараснало със 17,6% за година. Далеч след нас се нареждат Дания и Полша с ръст съответно 12% и 10,3%. Страната ни запазва лидерството за трети пореден месец – през май повишението е било 20,5%, а през юни – 17,7%. На дъното през юли са Ирландия със спад от 23,7%, Естония и Словакия – спад от по 6,4% и Белгия – спад от 5,1%. А общо промишленото производство в ЕС е намаляло с 0,8% на годишна база през юли, а в еврозоната - с 2,4%.