Българското правителство продължава активно да подпомага училищата зад граница и тази година ще изпрати над 1 милион лева към Северна Америка, показа проверка на BG VOICE в МОМН. Но от тази година държавата сменя и правилата, по които дава пари. Преди школата кандидатстваха по програма "Родна реч", от която получаваха различни суми. Сега правителството дава годишна издръжка на всяко училище (която за повечето е 20 хиляди лева на година) и отделно плаща по 320 лева за всеки ученик. Някои от школата получават допълнителни компенсации и за наем (виж таблицата). Парите са от държавния бюджет. Школата пък отделно могат да кандидатстват за различни извънкласни дейности като музикални програми, кръжоци и др. по старата програма "Родна реч". За издръжка са заделени близо 4 милиона лева, а за "Родна реч" още над 1 милион. 26 училища в САЩ и Канада получават общо 980,585 лева за издръжка, което е около една-четвърт от целия бюджет. Сумата е сходна и с миналогодишната. Все още не е ясно какви суми ще получат по другата програма. За да се квалифицира едно училище за държавна издръжка, то трябва да е било успешно одобрявано две последователни години по програмата "Родна реч", обясни главният секретар на образователното министерство Красимир Вълчев.
В родните училища в САЩ и Канада тази година ще се учат 1428 българчета. Това означава, че средната издръжка на дете тук е около 687 лева, което е наполовина от тази в България. Там обаче учениците имат часове 5 дена в седмицата.
Според повечето директори на училища, с които разтоваряхме, държавната подкрепа е добре дошла, но покрива около поливаната от разходите за издръжка на едно такова начинание.
Едно от най-важните изисквания на новия начин на финансиране е, че училищата
ще се ръководят с помощта на родителски съвет
обясни още Красимир Вълчев. Но от тази година школата, които са включени в списъка за издръжка, сами ще издават своите дипломи, без да е нужна заверка от посолството ни във Вашингтон.
Най-голямото училище в Америка, поне на хартия, е "Джон Атанасов" в Чикаго, което претендира да е и първото частно такова извън посолство. Там по документи учат 160 деца. Веднага след него е това към църквата "Св. София" в Чикаго, където ще учат 130 деца. Най-малко е школото "Св. Св. Кирил и Методий" в Отава, Канада, където часовете ще посещават едва 10 българчета.
12 училища в САЩ тази година получиха безплатна доставка на своите учебници от фирма "Малинчо".
В много от школата
учебната година започва този уикенд
като откриването на учебната година е предвидено за събота и неделя сутрин. В Атланта откриването ще е по традиция на 15 септември. Школата в Канада ще бият първия звънец в края на месеца (виж карето). От обявите на конкуриращите се учебни заведения в Чикаго става ясно, че всяко търси възможно най-много оригинални форми на обучение и извънкласни занимания, народни танци и др., с които да привлекат нови деца. Причината е, че така ще получат повече пари за издръжка, а кръжоците им дават възможност да кандидатстват за допълнителни средства по програмата "Родна реч".
Канада плаща за чуждите училища там Toronto District School Board осигурява извънкласното обучение на езика на всички етнически общности в Онтарио. Класовете по български език към Министерството на образованието в Торонто (TDSB) се състоят от по 25 деца в клас, които са на възраст от 3 до 14 години. Класовете се провеждат към училище Честър (Chester Public School), както и в още три школа в Торонто и са изцяло субсидирани от TDSB. Учебната година започва последната седмица на септември. Най-голямото българско училище в Онтарио е това към църквата "Св. Димитър" в Брамтон. То наброява 80 деца. Тази година първият учебен ден ще е на 23 септември, а църквата ще разчита на около 34 хиляди лева субсидия от българското правителство. |