Възможна намеса на Турция във вътрешните работи на България по повод Закона за вероизповеданията провокира политическо напрежение, включително в управляващата коалиция. По този повод ВМРО организира протест пред посолството на Турция.
Според разпространени видеоклипове външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу е заявил, че след инициативи на Турция България е направила промени в закона. Това накара премиера Бойко Борисов да поиска Турция да се извини. Той характеризира думите на Мевлют Чавушоглу като "лош сигнал и лошо възпитание".
"Никак не ми е приятно това, което са казали там. На Балканите намесата във вътрешните работи на която и да е държава е много лош сигнал, лошо възпитание и винаги поражда големи конфликти", каза българският премиер. Турският посланик също бе призован във външното ни министерство и му беше обяснено, че "приоритет на българската външна политика е да поддържа диалога и сътрудничеството с нашите съседи, което включва
спазването на принципите на взаимно уважение
и ненамеса във вътрешните работи". Посланик Хасан Улусой е заявил, че думите на Чавушоглу са били извадени от контекста и представени погрешно и че министърът в никакъв случай не е желаел да се намесва във вътрешните работи на България.
Борисов проведе и дълга среща с турския вицепрезидент Фуат Октай в рамките на форум в Румъния. След нея стана ясно, че Турция е отказала да се извини.
"Не се разбрахме", призна премиерът Борисов след петчасовата среща. Борисов изрично заяви, че на него никой не му е оказвал натиск по Закона за вероизповеданията.
Междувременно от резултатите от местните избори в Турция става ясно, че управляващата партия на Реджеп Ердоган губи поне 7 от 12-те най-големи градове в страната.
За пръв път от 25 години
управляващите губят контрола върху столицата
Анкара. Те загубиха вота и в Истанбул, където спечели основната опозиционна сила – Народнорепубликанската партия, с малка преднина.
Кметския пост в Анкара – втори по значимост мегаполис на Турция с над 5 милиона души население, спечели кандидатът на опозиционния блок Мансур Яваш. Яваш спечели в оспорвана надпревара срещу кандидата на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Мехмет Йозхасеки с около 3 процента преднина според неокончателните резултати при преброени над 90 на сто от бюлетините.