Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и посланикът на САЩ в България Херо Мустафа подписаха Споразумение за научно-технологично сътрудничество между България и САЩ за нов десетгодишен период. Това стана на официална церемония в Министерството на образованието и науката, а договорът влиза в сила от днес, съобщиха от пресцентъра на МОН.
Министър Вълчев е благодарил на посланик Мустафа за доброто сътрудничество през годините и за подкрепата й за българското образование и наука. Той е отбелязал, че благодарение на Българско-американската комисия за академичен обмен "Фулбрайт" България и САЩ си партнират успешно вече три десетилетия.
Министърът е подчертал, че съдействието, което САЩ оказва на българските неделни училища там, е от изключително значение. Той е допълнил, че признаването и включването на езиковия тест по български език в програмата "Сертификат за двуезичност" също е жест, който България цени, защото дава предимство на учениците от неделните училища при кандидатстването в университет.
"Българските учени имат нужда да работят заедно със своите американски колеги, за да продължат да постигат добри резултати и да се интегрират още по добре в световната наука", е казал министър Вълчев и е изразил увереност, че споразумението е още една крачка към задълбочаването и разширяването на партньорството между двете страни.
Министър Вълчев е благодарил и на Кристина Иванова - българският участник в инициативата "Посланик за един ден", като й е пожелал да бъде един от многото млади хора, които ще сбъднат мечтите си благодарение на подписването на днешното споразумение.
В своето приветствие посланик Херо Мустафа е отбелязала, че Споразумението за научно-технологично сътрудничество между България и САЩ отразява силната им връзка. Тя е допълнила, че успехите на съвместните научни проекти и академични инициативи са най-добрите доказателства за доброто партньорство. "Нашето сътрудничество ще донесе огромни ползи за бъдещите поколения учени и изследователи в България и САЩ", е казала посланик Херо Мустафа.
България и САЩ имат дългогодишна история на успешно научно-технологично сътрудничество. Водещи български учени работят в екипи от най-добрите научни организации в САЩ и заедно постигат сериозни резултати в сферите на космическите изследвания, инженерните науки, физиката и химията, математиката и биологията, информират от МОН.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.