На 24 май България чества Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът се отбелязва тържествено в цялата страна.
Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, припомня БТА.
За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в Пловдив на 11 май (ст. ст.) 1851 г. по инициатива на Найден Геров. С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостолни Кирил и Методий на 11 май.
Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-то Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
"24 май е нашият български, уникален, истински празник. Празник, какъвто другите народи нямат. Защото делото на светите братя и на техните ученици е нашият уникален принос към европейската и световната цивилизация", каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в приветствието си за 24 май към учители, учени и университетски преподаватели, към творци, ученици и студенти.
"Днес почитаме нашите духовни водачи - онези, които създават смисъл, култура и посока. Които са изградили нашето минало. И онези, които полагат основите на бъдещето", казва министър Красимир Вълчев.
Той отбелязва, че 24 май е денят, в който България истински празнува. Ден, в който българските градове и села заблестяват с най-много детски усмивки. Ден, в който децата ни - и в Родината, и по света - пеят "Върви, народе възродени" и се гордеят с езика, с родината, с буквите.
"24 май е повече от дата. Това е денят, в който се усеща силата на духа български. Ден на езика, на културата, на духовността - онова, което ни свързва, където и да се намираме по света. И точно в този ден вярваме най-силно в бъдещето - в светлите бъднини на нашите деца. Но, за да ги постигнем, трябва да утвърждаваме образованието и културата като национални и бюджетни приоритети. Защото образованието е нашият най-пряк - и единствен - път към проспериращо и хармонично общество. А духовността и културата са пътят към преодоляване на консуматорския модел на живот, който ни залива, и към възпитаване на ценности и идеали. Малко народи имат привилегията да честват празник като 24 май. Ние я имаме. Затова - бъдете горди, бъдете будни, бъдете българи! Честит празник!", пожелава в приветствието си министър Красимир Вълчев.
На най-светлия български празник нека с гордост и почит се преклоним пред безсмъртното дело на Светите братя Кирил и Методий. Нека с дълбока признателност и осъзната отговорност да си припомним, че нашите първоучители не просто създадоха славянската писменост, но и положиха основите на нова християнска книжовна култура, написа председателят на Народното събрание Наталия Киселова в поздравление по повод празника, разпространено от пресцентъра на парламента.
"Благодарение на тяхното дело всички ние имаме възможност да четем и пишем на родния си език, да се докоснем до знанието, да подпомагаме духовния и научен подем на българския народ и съхраняването на националната ни идентичност", пише още Киселова.
"24 май е най-хубавият и най-светъл български празник – лъч от миналото, който осветява настоящето и сочи в бъдещето", заяви премиерът Росен Желязков в приветствие по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, цитиран от правителствената пресслужба.
Желязков подчертава, че денят е символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък.
Премиерът се обрърна и към българите зад граница, като изразява признателност към хилядите сънародници по света, които чрез своето трудолюбие, знания и лоялност печелят уважение и поддържат жив българския дух. Специален акцент Росен Желязков постави върху ролята на българските неделни училища зад граница, определяйки ги като "огнища на знание и дух", където се съхраняват езикът, културата и самосъзнанието ни.
Президентът Румен Радев ще бъде гост в тържественото отбелязване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и празника на града в Благоевград, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
От 10:30 часа в сградата на Националната хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий" в Благоевград, президентът Румен Радев ще поздрави абитуриентите по случай тяхното завършване и патронния празник на учебното заведение. Държавният глава ще поднесе цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий пред сградата на гимназията. От 11:15 часа президентът Радев ще се включи в традиционното празнично шествие по улиците на града, което ще завърши на площад "Георги Измирлиев", където ще се състои официалното откриване на празника на Благоевград. Държавният глава ще произнесе слово към жителите и гостите на града.