Сиатъл се е превърнал в град „призрак“, разказват българите, които живеят там. Хората гледат да си стоят вкъщи, моловете са празни, много училища са затворени. „Служителите на големите (и малки) компании са окуражавани да работят от разстояние, без да ходят в офисите (Майкрософт, Гугъл, Амазон). Това не е нова практика, просто сега повече хора го правят, включително и аз“, казва Георги Мангов от Редмонд, предградие на Сиатъл, където има най-много умрели от коронавирус. Георги работи в Майкрософт, и по-точно в екипа за разработване на приложението „Тиймс". „Работим от вкъщи, всички заседания се правят онлайн. Така че за нас е естествено да работим от разстояние, понеже точно такъв продукт предлагаме“, допълва той. От гимназията на дъщерята на Георги, където момичето е втора година, продължават да имат занятия, но предложили на тези, които желаят, да учат от вкъщи. „Дъщеря ми избра тази опция и по нейни думи, 2/3 от учениците също са я предпочели“, казва Георги. „Не стоим вкъщи през цялото време, но и излизанията са ограничени“, казва още българинът и добавя, че семейството му не се е запасило с храна и вода и нямат никакво намерение да го правят. „Изглежда, има хора в целия спектър на емоциите - от паника до пълно безразличие. Ние сме някъде по средата, без да прекаляваме, проявяваме разум и спазваме това, което изглежда разумно“, обяснява той. Режисьорът и създателят на филмите “ Тази баба“ и „Там“ Богдан Дарев, който живее в Сиатъл, също казва, че семейството му се опитва да запази спокойствие. „Ние сме в друг окръг, не там, където са смъртните случаи в старческия дом. Там училищата са затворени. При нас, в сърцето на Сиатъл, не са затворени, но непрекъснато ни пращат имейли с информация за коронавируса. Но пък университетът, който съпругата ми посещава за допълнителна квалификация, е затворен за занятия в кампуса и лекциите са онлайн, защото там имаше един случай на коронавирус. Има притеснение, но гледаме да не се поддаваме на паниката“, допълва той. Българската общност обаче е принудена да промени редица неща от ежедневието си. Така очакваният от сънародниците ни
пролетен бал на българите беше отложен
Той трябваше да се състои на 6 март в Сиатъл. „Спряхме и да се събираме за народни хора и песни“, казва Богдан Дарев. Големи събития като Балканския фестивал (Balkan Night Northwest), който беше насрочен за 7 март, също не се състоя. Българите с творчески професии са пряко засегнати от коронавируса, отбелязва Дарев. „Сред нас има много музиканти и хора на изкуството, чиято работа е свързана с представяния на сцена в театри, киносалони и други подобни. Включително и моята работа като режисьор е такава. А сега е желателно хората да не се събират точно на такива мероприятия“, допълва той. Има наши сънародници, които работят на други места и също са засегнати сериозно. Богдан Дарев казва, че шофьорите на Uber, например, сега не могат да правят курсове до летището и това драстично намалява сумата, която заработват. „Много е важно да се обърне внимание на социалните измерения на ситуацията с коронавируса. Например, в училището на моята дъщеря е имало деца, които са се подигравали на свои съученици с корени от Китай, които кашлят. Опасността от човешката реакция е също толкова важна, колкото и опасностга от вируса“, казва Дарев. Коронавирусът (COVID-19) преобърна живота на мнозина в Америка и по света на 180 градуса. Хората отменят посещения на масови прояви, ваканционни пътувания, сватби и партита за бебета (baby showers), а също и биват пренасочвани са работят от вкъщи. Заедно с това и много компании спират с прояви, където се очакват тълпи от посетители. В Чикаго в търговския център „Маккормик“ вече са отменени 4 изложения. Към 10 март болните в страната са 1019. Смъртните случаи са 31 - 24 в щата Вашингтон, 2 - в Калифорния, 2 - във Флорида, 1 - в Ню Джърси, и 1 в Южна Дакота. Канада потвърди 14 нови случая, повечето от които са свързани с пътувания. Сега заразените в Канада са общо 93-ма и един починал. Последните цифри може да намерите на www.
BG-VOICE.com. Доказателство, че заразата не признава икономическо състояние и статус в обществото, е, че се разболя шефът на агенцията по транспорта в Ню Йорк Рик Котън. Агенцията отговаря за пристанищата и летищата в щатите Ню Йорк и Ню Джързи. Друго доказателство за това, че може да бъде поразен всеки, е, че 4 конгресмени републиканци се поставиха под доброволна карантина, тъй като били на партийна конференция в столицата Вашингтон, където имало заразен човек. Конгресмените са Дъглас Коен от Джорджия, Мат Гаетц от Флорида, Пол Госар от Аризона и Тед Груз от Тексас. На същата конференция е бил и новият шеф на кабинета на президента Доналд Тръмп Марк Медоус. Освен това Гаетц е пътувал за събитието с Тръмп на правителствения самолет Еърфорс 1. Засега Тръмп не се е подлагал на тест, но е наредил на шефа на кабинета си да си стои вкъщи. Последният е дал отрицателна проба за коронавирус. Конгресменът демократ Джулия Браунлей от Калифорния също обяви, че се е срещала със заразен с коронавируса и ще си стои вкъщи, както и че е пратила всички от нейния офис да работят от дома за една седмица. Губернаторът на щата, където живеят най-много българи -
Илинойс - обяви извънредно положение
в понеделник. На другия ден броят на заразените в щата се увеличи от 7 на 15. С двамата първоначално заразени, които вече се излекуваха, бройката на случаите е 19. Новите случаи са 8. Два от новите случаи включват тийнейджър от окръг Макенри и жена на около 60 години от окръг Кейн. „Нито един от двамата не е пътувал до най-засегнатите страни, нито пък някой е имал близък контакт с известен случай на COVID-19 въз основа на нашите предварителни разследвания, но проверките все още продължават“, казва д-р Нгози Езике, директор на отдела за обществено здраве в Илинойс. Останалите шест случая са в окръг Кук - мъж на около 70, жена на около 60, жена на около 40 и мъж на около 40. Губернаторът на щата Ню Йорк Андрю Куомо пък обяви във вторник, че изолира района около синагога в предградието Ню Рошел, където е ходил болен мъж. Училищата в радиус от една миля ще бъдат затворени от 12 до 25 март. Синагогата също е затворена. Няма да се разрешават групови събития, включително и на децата скаути. Националната гвардия ще бъде пратена в района да помага с раздаването на вода, осигуряването на транспорт и почистване на улици и помещения. Но как всъщност се стига до това положение?
Как от един човек се заразяват стотици?
Нулевият пациент в САЩ е мъж, който пристига на 19 януари в клиника за спешна помощ в предградие на север от Сиатъл, Вашингтон. Той е имал леко повишена температура и кашлица, която се е влошила четири дни след пътуване до Ухан, Китай, пише изданието „Блумбърг“. 35-годишният мъж уведомил също Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC) за симптомите си и че отива да се прегледа. Докато чакал в клиниката, си сложил маска за лице. След като научили за пътуването му, от клиниката взели кръв и проба от носа и гърлото и се обадили на щатските и окръжни здравни органи. Пробите били изпратени до централата на CDC в Атланта. Пациентът бил изпратен в изолация у дома, а здравните служители го проверяват на следващата сутрин. Тестът се връща положителен на 20 януари. Възможно най-бързо пациентът е откаран на болнично легло, изолирано със специален найлон, в Регионалния медицински център „Провидънс“ в Еверет, Вашингтон, двуетажна болница, оборудвана за лечение на пациенти с вируса Ебола. Там състоянието на нулевия пациент с коронавирус първо се влошава, но след това се подобрява. Персоналът в болницата носи защитни облекла, включително каски и маски за лице. За да се ограничи контактът с който и да било, робот, оборудван със стетоскоп, измерва жизнените показатели на болния, а лекарите говорят с него отдалеч чрез видеоекран. Служители на окръжните здравни служби изпращат повече от 60 души, които са влизали в контакт с въпросния мъж и никой не се е заразил с вируса през следващите седмици. До 21 февруари пациентът нула се смята за напълно възстановен. По някакъв начин обаче някой е бил пропуснат. След това заразата пламва в старческия дом Life Care Center край Сиатъл, откъдето умират поне 20 души. Постепенно се чува и за болни в други щати. Първоначално всички заразени са пътували в Китай или друга рискова страна. Но после се появяват болни, заразени от друг болен (community spread). В един момент в страната се стоварват и няколко хиляди души от два круиза, на които има заразени с коронавируса. Все още ситуацията не е обявена за пандемия въпреки големия брой заразени. Добрата новина е, че в Китай броят на заразените намалява непрекъснато, а в провинция Хубей 83% от 86 000 известни болни са се възстановили.