Създателите на шпионския софтуер "Пегас" NSO са имали клон в България и е много вероятно поне част от работата по програмата да е свършена от български програмисти, съобщи bTV. Според доклад на кредитната компания "Мудис компанията има офиси в Израел, Кипър и България и общи 750 служители.
Името на компанията се прочу в медиите след разкритията, че нейна програма за подслушване незаконно е била използвана в много държави за следене на политици, журналисти и бизнесмени.
Съществуването на български офис на компанията се потвърждава косвено и от NSO, които в изявление съобщават, че са изнасяли програмата си съгласно експортните правила на България, Кипър и Израел.
"NSO Group взима на сериозно етичните съображения, регулирана е от режимите по експортен контрол на Израел, Кипър и България и продава само на проверени клиенти на правителството", се казва в позицията на фирмата.
Проверка на bTV показва, че българин заема поста директор за глобалната IT организация и стратегия на компанията от септември 2018 г. на сам. В LinkedIn профила на компанията се вижда, че в България фирмата има поне седем служителя.
Скандалът с NSO избухна, след като международно журналистическо разследване разкри как тайни служби по света шпионират журналисти, политици и граждански активисти. За целта е използвана специалната софтуерна програма на компанията - :"Пегас", която би трябвало да се използва за проследяване на терористи и криминални групи.
Разкритията са на международен екип журналисти, сред които американският "Вашингтон пост", британският "Гардиън" и германските "Зюддойче Цайтунг" и Ве Де Ре, както и неправителствени организации. Според разследването софтуерът е бил използван неправомерно в 10 страни: Азербайджан, Бахрейн, Индия, Казахстан, Мексико, Мароко, Руанда, Саудитска Арабия, ОАЕ и Унгария, която е единствената европейска страна.
Програмата "Пегас" пробива системите на атакувания апарат и наблюдава обаждания, смс-и, мейли и заключени чатове. Възможно е дори незабелязано да включва микрофона и камерата на телефона. Разследването е установило и мобилни устройства, в които софтуерът вече е изтрит, но е оставил следи.
Ръководството на компанията уверява, че продава своя софтуер само на легитимни институции.
Журналистическото разследване е установило списък от над 50 хиляди телефонни номера, шпионирани през последните пет години. Сред тях са телефоните на активисти, юристи, дипломати, политици и дори 13 политически лидери, както и повече от 180 журналисти.
В списъка са номерата на репортери и редактори от големи издания като "Файненшъл таймс", френското издание "Монд", CNN, Агенция "Франс прес", както и на журналисти от Унгария, Мексико и Азербайджан.
Брюксел осъди практиката на подслушване на политически опоненти.
"Всяко подобно шпиониране на медии е абсолютно неприемливо. А държавите членки имат задължението да контролират действията на разузнавателните си органи, така че те да спазват човешките права, включително и поверителността на личните данни", заяви говорителят на ЕК Кристин Виганд.
Ако Унгария е шпионирала журналисти, това е непълно неприемливо и е в разрез с всички правила, заявиха от Европейската комисия.
Според публикация на "Гардиън" Унгария е сред държавите, закупили софтуера за подслушване на израелската компания. От изтеклите данни, проучени от френската неправителствена организация "Забранени истории" в централноевропейската държава са били следени широк кръг лица, някои от които са разследвани и с криминално минало, но в списъка с подслушвани присъстват и петима журналисти, както и опоненти на Виктор Орбан. Опозицията в Унгария поиска в парламента разследване заради изнесената информация.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.