Районната избирателна комисия в Разград е получила зпитвания защо определени хора са в забранителните списъци с гласуващи и не могат да дадат своя глас. От комисията обясниха, че те живеели отдавна в България (от година и повече), но заради предишно пребиваване в Щатите, не са преминали през процедурата за регистрация за постоянно местожителство и сега не могат да пуснат бюлетина. Сред оплакалите се има и българи, живяли в Дубай и Турция.
В избирателен район Кърджали пък преброиха 100 хиляди души, които нямат постоянен адрес в България и затова отпадат от избирателните списъци и са в тези със заличените имена. Те имат настоящ адрес в Турция.
В една от столичните секции 67-годишна жена е заявила пред „Дневник“, че е в България за кратък период от време. Живее в САЩ от 1991 г. и от комисията в секцията са й казали, че трябва да гласува в друга секция. „За мен не е значение дали ще гласувам машинно", казва тя, отбелязвайки, че е по-важно да упражни правото си на глас.
"Майка ми, не е могла да гласува днес, защото в избирателната секция са й казали, че е в "забранителен списък", понеже има американски паспорт. Тя има американско гражданство. Последните две години живее в България, има редовен документ за самоличност, гласувала е на всички избори от 2017 до сега. Попитала е какво да направи. Отпратили са я към общината в Сливен, където имало дежурни. Тя е отишла, нямало никой. Навсякъде било заключено и нямало телефон за връзка. Не е могла да гласува. За първи път й се случва такова нещо, иначе би взела мерки предварително, ако знаеше, че е в "забранителен списък". Това дори не е кочина. Тук е просто ад, пише във Фейсбук Валентина Маринова.
Във Фейсбук се оплака и българин, живял в Нова Зеландия. "Няколко години живях в Нова Зеландия, но от 09.2015г съм постоянно в България. Имал съм глупостта при изваждането на нов задграничен БГ паспорт ( не лична карта) през 2013г да посоча временен адрес (не постоянен) в далечната страна. Аз съм съвестен гражданин. На миналите избори гласувах с допълнително дописване на името ми в същата тази секция и нямаше проблем", пише Мартин Караиванов.