Корнелия Нинова иска мандатност на депутатите, която обаче да не засяга самата нея

Иглика Горанова

БСП обяви курс към смяна на коалиционните си партньори, който се състои в замяна на част от комунистическите и част от социалдемократическите партии с патриотични формирования с добро отношение към Русия. Така столетницата се надява да разшири електоралната си база и да яхне новата патриотична вълна, която даде високи проценти на ген. Румен Радев на втория тур за президентските избори. Радев получи 200 хиляди гласа от „Обединени патриоти". Новата патриотична линия ще се официализира на 4 февруари, когато е конгресът на БСП. А изборът на коалиционни партньори ще се стане на пленум след това.

Лидер в предпочитанията на левицата за коалиционни партньори е председателят на патриотично общество „3 март", председател на общобългарски комитет „Васил Левски" и председател на Съюза на работодателите Васил Василев. Той е бивш журналист, който по времето на комунизма бе кореспондент на държавната телевизия в Париж. В момента чрез профила си във фейсбук громи ЕС, НАТО и либералните остатъци на Запад, иска пълно затваряне на границата за мигранти и се застъпва за разширяване на контактите с Русия. Знак, че неговата формация ще има специално значение за БСП, е, че синът на Василев - Слави, бе член на предизборния щаб на Румен Радев, както и ангажиментът, който Корнелия Нинова пое преди половин година - да подкрепя инициативите на Васил Василев. „Ще приема да бъда коалиционен партньор, ако целите на партията, която ме покани, съвпадат с нашите цели", каза самият Василев.

В момента БСП има 11 коалиционни партньора, сред които преобладават комунистическите и социалдемократическите партии. На част от тях вече е казано, че са нежелани. „Има няколко комунистически партии, сигурно ще оставим една от тях, защото това влиза в графата идейна близост", заяви Валери Жаблянов, член на ИБ на БСП. Според него без комунисти просто не може.

Знакът, че БСП вече ще играе с националистическата карта, понеже това е модата из цяла Европа, бе даден от Корнелия Нинова на 23 юни 2016 г. Тогава тя покани на среща в Партийния дом няколко патриотични организации, за да видят как да си сътрудничат. На срещата дойдоха представители на Асоциацията на разузнавачите от запаса, движение „Възраждане", национален военен университет „Васил Левски", национална асоциация „Сигурност", национално движение „Русофили", национално дружество „Традиция", общобългарски комитет „Васил Левски", на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на парашутистите, Съюза на патриотичните сили „Защита" и фондация „Тангра". Още тогава е станало ясно, че Нинова се ангажира с каузите на патриотично общество „Трети март" и национален комитет „Васил Левски". И двете формации, чийто председател е Васил Василев, имат присъствие в обществения живот и направиха редица прояви. Най-голямата инициатива на Василев бе да обяви 2017-а за година на Васил Левски. Още на тази среща Нинова е поела ангажимент БСП чрез своите кметове да се включи в патриотичните инициативи и да подпомогне сдружение „Васил Левски".

„Надявам се, че Росен Плевнелиев ще обяви 2017-а за година на Васил Левски. Но ако той не го направи, ще подновим предложението към служебния кабинет, който Румен Радев ще сформира. Левски е истински националист", каза г-н Василев. Шефът на Съюза на работоделите, който беше и в инициативния комитет на ген. Радев, допълни, че действително е имал намерение да прави партия, каквито слухове имаше в патриотичните среди, но засега формацията му остава като движение.

Асоциацията на разузнавачите от запаса пък е създадена от бивши служители на Първо главно управление на ДС, чийто наследник е Националната разузнавателна служба и издава списание „Сигурност". Асоциацията прави анализи за ситуацията на Балканите и в Близкия изток и работи като общност, в която членовете й си помагат взаимно. Едно от най-известните лица е нейният шеф Горан Симеонов, както и Тихомир Стойчев, който бе шеф на Централната служба за борба с организираната престъпност (ЦСБОП).

С подобна структура е и националната асоциация „Сигурност" на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. По обяснения на нейни представители смисълът от тези организации е да дават подкрепа на бившите разузнавачи, за да могат те да се чувстват значими, защото днес те нямат високия статут на други свои колеги от ДС, които и досега определят политическия живот на страната и са канени по телевизии и радиа.

Формациите на ексразведките обаче изобщо не са единни. Така например бившият шеф на ЦСБОП Тихомир Стойчев, който бе уволнен от вътрешния министър в кабинета „Костов" Богомил Бонев заради връзки с наркотрафиканта Джават, написа статия срещу Васил Василев, в която го обвини в стари връзки със СДС. Както и в това, че продал на турския бизнесмен Фуат Гювен бензиностанцията си на ГКПП-Капитан Андреево, която в продължение на 17 години е правила отчисления в полза на МВР. Стойчев не спести и разкритията на комисията по досиетата за агентурното минало на Василев, който е имал псевдонимите Паскал и Бобев. Всъщност дейността на Василев в момента е изцяло с патриотична насоченост и притесненията на Стойчев са, че Василев може да направи партия.

Кои още да бъдат партньорите на БСП ще стане ясно на конгреса, на който партията ще промени устава си, като въведе мандатност за председателя и за депутатите в парламента. Първоначалното предложение на Корнелия Нинова бе да няма народни представители с повече от три мандата. Ако мярката бъде спазена буквално обаче, и самата Нинова няма да влезе в парламента. Ето защо комисия по промените в устава, водена от Анна Янева, настоящ член на Комисията за защита на конкуренцията, прави промени, които ще засегнат само депутатите с най-голям парламентарен стаж - Георги Божинов, Ангел Найденов, Янаки Стоилов и Димитър Дъбов. Докладът на комисията ще бъде изпратен за обсъждане на организациите в началото на януари.

Преформатирането на коалицията „БСП - Лява България" пък ще се състои в изхвърлянето на нелоялни и ненужни партньори. Нинова вече посочи провиненията им - на местни избори издигат самостоятелни кандидати, които на много места играят срещу БСП. Като такива веднага бяха разпознаха БЗНС „Ал. Стамболийски" и социалдемократите на Георги Анастасов. „Въпрос на изчисления е да се види приносът на коалиционните партньори, техните гласове стават най-ясни на местните избори", каза Румен Гечев, зам.-председател на ПГ на „БСП - Лява България".

БСП не предвижда за свой коалиционен партньор АБВ, въпреки че на 15 януари партията ще има ново ръководство. Георги Първанов и заместниците му Ивайло Калфин и Румен Петков обявиха оттеглянето си, за да дадат път на младите, на които можело само да бъдат съветници от втора линия. За председател на АБВ най-вероятно ще бъде избран Трендафил Величков.

„Взехме решение да поканим всички, напуснали БСП, да се върнат обратно с условието, че две години няма да могат да заемат ръководни постове", заяви Румен Гечев. Според него ще е голяма изненада предвид резултатите на президентските избори, ако АБВ влезе в парламента.