"България трябваше да заеме честна позиция и ясно да заяви, че подкрепяме всячески Украйна. Това е наш Национален интерес". Това коментира в кулоарите на Народното събрание съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов за разследването на "Ди Велт", съобщи "Дневник". "Вероятно, че, за да се скрие този факт, трябваше да се мине през посредници, е довело до загуби за България. Ние сме казвали това още в миналия парламент. Лицемерието струва пари, но важното е, че все пак всичко това се е случвало", допълни той. Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев предложи по-различен прочит на използването на посредници: "Българската военна индустрия винаги е работила с контрагенти. Те в голямата си част са частни". И Василев, и Кирил Петков защитиха тезата на Корнелия Нинова, че
България никога не е изнасяла директно оръжия
Не се разбра обаче дали по време на бившето правителство управляващите са знаели, че крайната дестинация на износа е Украйна: "Нашите партньори са купували оръжието на индустрията. Част от него е отивало в украинската армия, но това не е, защото България е изнасяла, а защото нашите партньори са внасяли в Украйна", каза Кирил Петков.
определи разследването на "Ди Велт" като несериозно
Той повтори, че дори сегашният министър на икономиката Никола Стоянов бил признал, че България не е изнасяла оръжия за Украйна. БСП често се позова на отговори на въпроси на Стоянов по време на парламентарен контрол, когато министърът е изброил дестинациите, до които страната изнася оръжия. "От това, което изчетохте като дестинации и държави - разбирам, че служебният кабинет продължава да изнася оръжия точно за същите държави и по същите договори, по които и редовното правителство", вади извод Нинова в края на декември. Самата тя дойде само за първите няколко минути на заседанието и не е коментирала изводите на "Ди Велт".
Нинова е в централатана партията, където широкото ръководство на БСП, Националния съвет, обсъжда подхода на левицата за третия мандат за съставяне на правителство.