Ако следите новините в последните няколко месеца, може би напоследък сте попадали на статии за увеличаване на броя иззети жилища от банките (Foreclosures). Това може да ви накара да се почувствате неспокойни, особено ако мислите да купувате или продавате имот.
Истината е, че въпреки че числата по този показател се покачват, данните показват, че
пазарът на жилища не се насочва към криза
През последните години броят на иззети обезпечения по ипотечни кредити е много нисък. Това е така, защото през 2020 и 2021 г. бяха въведени програмата за търпимост (forbearance program) и други възможности за облекчение, за да помогнат на много собственици на жилища да останат в домовете си през този труден момент.
Когато мораториумът приключи, се наблюдаваше очаквано увеличение на броя такива имоти. Но само защото са повече от периода по време на COVID (когато те бяха нулеви, поради умишлено въведени забрани), това не означава, че пазарът на жилища е в затруднение днес.
За да ви помогнем да видите колко много неща са се променили след кризата на жилищата през 2008 г., разгледайте графиката по-долу, като използвате изследвания от Attom, доставчик на данни за имоти. Той разглежда жилища, иззети от банките, чак до 2005 г., за да покаже, че след рецесията през 2008, в момента нивата са по -малки. (Вижте Графика 1)
Както е видно, иззетите имоти се връщат към броя си преди кризата през 2005, но нивата все още са много по-ниски, отколкото когато пазарът на жилища се бе сринал през 2008 г. И днес огромното количество натрупани активи (equity), който собствениците имат, може да помогне на хората дори да продадат на печалба и да не се стигне дотам банката да вземе имота им.
Увеличаването на фалитите също не е драматично.
Както можете да видите по -долу, финансовите проблеми, които много отрасли и малки предприятия изпитваха по време на пандемията, не доведоха до драстично увеличение на фалитите. Все пак броят на обявените в несъстоятелност се е повишил леко от миналата година, като почти се връща на нивата от 2021. Но и това не е причина за сериозна тревога.
Числата за 2021 и 2022 г. показват, че фалитите са били по-малко от по-типичните години по-рано. Това се дължи отчасти на това, че правителството предостави трилиони долари помощ на физически лица и предприятия по време на пандемията. Затова нека се съсредоточим върху нивата за тази година и да сравним с нивата в крайната лява колонка (2019). Това показва, че броят на фалитите днес все още не е близо до мястото, където е било преди пандемията.
И двата фактора показват, че в момента няма причини, поради които пазарът на жилища да е в опасност от катастрофа.
В заключение, в момента от решаващо значение е да се разберат данните в дълбочина, а не само да се четат гръмки заглавия, които да внасят още повече смут у всички нас.
„Като агент на недвижими имоти аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлиял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на имейл: [email protected]. Уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com. Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.”