Президентът Доналд Тръмп остава на поста. Сенатът гласува с 52 гласа "невинен" срещу 48 "виновен" по първото обвинение за злоупотреба с власт, а второто обвинение за възпрепятстване на Конгреса беше отхвърлено с 53:47 гласа.
Всеки сенатор трябваше да се произнесе с една дума "виновен" или "невинен". За да е успешен процесът "виновен" трябваше да се произнесат поне две трети или 67 от сенаторите.
Републиканецът Мит Ромни също глаусва срещу Тръмп по първото обвинение, но не и по второто. Така той стана първият сенатор в историята, гласувал срещу президент от своята партия в процес по импийчмънт. Въпреки вота му, импийчмънтът беше неуспешен.
Така приключва продължилата месеци сага. Доналд Тръмп е едва третият американски президент в историята, който беше изправен пред процес по импийчмънт. До последно не беше ясно как ще гласуват сенаторите демократи от "червените" щати, където президентът е твърде популярен.
Сенатор Дъг Джоунс от Алабама каза в сряда сутринта, че ще гласува "виновен" и по двете обвинения на Конгреса.
"След много безсънни нощи, с неохота заключих, че доказателствата са достатъчни, за да осъдят президента както за злоупотреба с власт, така и за възпрепятстване на Конгреса", каза той в изявление.
Лидерите на демократите заявиха, че тъй като Сенатът е отхвърлил исканията им за свидетели и други доказателства, процесът не е "реален" и следователно гласуването на оправдателна присъда е безсмислено.
Разследването, което да установи извършил ли е Доналд Тръмп деяния, които да са основание за отстраняването му, започна след като анонимен разобличител подаде сигнал, че Тръмп е поискал от Володимир Зеленски да разследва Байдън и е поставил това като условие за отпускане на военна помощ за Украйна. На 24 септември председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси обяви, че започва разследване.
Последваха разпити при закрити врати в комисията по разузнаване в Конгреса. Жалбата на анонимния подател на сигнала беше представена пред конгресмените и от нея се разбра, освен всичко друго, че администрацията на Белия дом се е опитала да прикрие доказателства, уличаващи държавния глава в злоупотреба със служебно положение.
Бяха публикувани стотици страници доказателства. Сред тях са имейли, разменени между служители в посолството на САЩ в Киев, в които пише, че дипломати са предложили на Зеленски посещение във Вашингтон и среща с американския държавен глава в замяна на започване на разследване на членове на семейството на бившия вицепрезидент и настоящ кандидат за президент от демократите Джо Байдън.
В средата на ноември започнаха публичните изслушвания.
Беше разпитан временно изпълняващият длъжността посланик в Киев Уилям Тейлър, който каза, че за всичко, което Зеленски е искал от Тръмп, включително военната помощ, е било поставено условие украинският президент да обяви публично, че ще разследва Байдън. Свидетелства и посланикът на САЩ в Европейския съюз Гордън Сондланд, който потвърди думите на Тейлър само в частта им за срещата в Белия дом. Той каза също, че никога не е чул, че разследването трябва в действителност „да започне и да бъде приключено“. Други свидетели посочиха ключовата роля на адвоката на Тръмп Рудолф Джулиани.
Същинският процес в Сената започна на 21 януари. Председателят на мнозинството, републиканецът Мич Макконъл предложи сгъстена програма на дебати.
Двете страни разполагаха с по 24 часа за встъпително излагане на своите аргументи в рамките на три денонощия.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.