Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган се съгласи да предаде молбата на Швеция за присъединяване към НАТО на своя парламент за одобрение, съобщи ръководителят на Алианса Йенс Столтенберг, цитиран от АФП.

След разговори във Вилнюс с Ердоган и шведския министър-председател Улф Кристершон Столтенберг заяви, че Турция се е съгласила скандинавската страна да продължи напред към алианса и добави: "Това е исторически ден." 

Съобщението идва в навечерието на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, Литва, и представлява зашеметяващ обрат от страна на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Повече от година Ердоган пречеше на присъединяването на Швеция към НАТО поради многобройни опасения, основно свързани с толерантното отношение на Стокхолм към кюрдски активисти, смятани от турските власти за терористи.

"Радвам се да съобщя, че след срещата, на която бях домакин с @RTErdogan & @SwedishPM, президентът Ердоган се съгласи да предаде протокола за присъединяване на #Швеция на Великото народно събрание възможно най-скоро и да осигури ратификацията. Това е историческа стъпка, която прави всички съюзници на #НАТО по-силни и по-сигурни", заяви Столтенберг в "Туитър" след срещата в литовската столица Вилнюс.

Шведският министър-председател Улф Кристершон каза, че е "много щастлив", че Швеция е постигнала споразумение с турския президент Реджеп Тайип Ердоган да подкрепи кандидатурата на страната за членство в НАТО.

"Правим много голяма крачка към официалното ратифициране на членството на Швеция в НАТО. Това е добър ден за Швеция", заяви Кристершон пред репортери преди ключовата среща на върха на алианса във Вилнюс.

Беше публикувано отделно съвместно изявление, в което се изтъква споразумението между Швеция и Турция. 

"От шведска страна продължаваме да се застъпваме за по-тясно сътрудничество между Съюза и Турция", заяви Кристершон.

Той посочи, че Швеция не се е ангажирала с нищо извън изявлението. 

Пробивът е изненада на фона на представеното от Ердоган по-рано в понеделник предложение Швеция да се присъедини към алианса само след като страната му бъде приета в Европейския съюз. То бе отхвърлено от Европейската комисия, която подчерта, че двата процеса за придобиване на членство са различни и отделни.