Основателят на WikiLeaks Джулиан Асанж се е съгласил да се признае за виновен по обвинение в престъпление, свързано с предполагаемата му роля в един от най-големите пробиви в секретни материали на американското правителство, като част от споразумение с Министерството на правосъдието, което ще му позволи да избегне лишаване от свобода в САЩ, според новопостъпили документи във федерален съд.
Джулиан Асандж е "свободен" и е излязъл от строго охранявания лондонски затвор, където беше държан в продължение на пет години, съобщиха от неговата организация Wikileaks. 52-годишният австралиец е бил отведен от затвора Белмарш до лондонското летище Станстед, се казва в изявление на Wikileaks, откъдето се е качил на полет за неназована дестинация.
Съгласно условията на новото споразумение прокурорите от Министерството на правосъдието ще поискат 62-месечна присъда, която е равна на времето, което Асанж е излежал в строго охраняван затвор в Лондон, докато се е борил срещу екстрадиция в САЩ. Споразумението за признаване на вина ще зачете излежаното време, което ще позволи на Асанж незабавно да се завърне в родната си Австралия.
Споразумението за признаване на вина все още трябва да бъде одобрено от федерален съдия.
Асандж беше преследван от американските власти заради публикуването на поверителни военни документи, предоставени от бившия анализатор на армейското разузнаване Челси Манинг през 2010 и 2011 г.
За предполагаемата си роля в закононарушението Асанж беше изправен пред 18 обвинения от обвинителния акт от 2019 г., които предвиждаха максимален срок до 175 години затвор, въпреки че е малко вероятно да бъде осъден на пълен срок.
Американските власти твърдяха, че Асандж е подтикнал Манинг да получи хиляди страници нецензурирани американски дипломатически телеграми, които потенциално са застрашавали поверителни източници, доклади за значителна активност, свързани с войната в Ирак, и информация, свързана със задържаните в Гуантанамо.
През последните месеци президентът Джо Байдън намекна за възможна сделка, за която настояват австралийски правителствени служители, за връщането на Асанж в Австралия. Представители на ФБР и Министерството на правосъдието са се противопоставили на всяка сделка, която не включва признаване на вина от страна на Асанж, пише Си Ен Ен, като се позова на хора, запознати с темата.
Миналия месец британски съд постанови, че Асанж има право да обжалва последното си възражение срещу екстрадицията в САЩ, което му даде победа в дългогодишната си борба да избегне съдебно преследване в Щатите за предполагаемите си престъпления.