Проруската партия „Възраждане“ на Костадин Костадинов ще брани Паметника на Съветската армия в София с караул, а пък Мая Манолова от „Левицата“ вече опъна палатков лагер.

По-рано през деня в сряда Костадин Костадинов обяви, че „тайно се готви събарянето на паметника“. От областната управа на столицата отрекоха думите му.

Появилите се твърдения, че монументът може да бъде премахнат от Княжеската градина довечера (в сряда), бяха опровергани от областния управител Вяра Тодева.

"Това са политически действия на политически субекти", каза тя, цитирана от БТА.

Представители на коалиция „Левицата!“, сред които бившият омбудсман и председател на парламента Мая Манолова, направиха малък палатков лагер "в защита на Паметника на Съветската армия в София".

Процедурата по преместването на паметника от центъра на София беше задействана миналата седмица. На 3 август областният управител на София Вяра Тодева е поискала от столичния кмет Йорданка Фандъкова документи за паметника и е изпратила и запитване дали скулптурите може да бъдат приети в Музея за социалистическото изкуство. Ден по-рано Министерският съвет взе решение монумента в София да се превърне от публична в частна държавна собственост.

Четири палатки и една шатра бяха разпънати пред паметника в сряда. От политическата формация позираха със снимки на подобни паметници в други европейски държави сред които Будапеща, Берлин и Варшава, които все още не са бутнати.

След началото на войната на Русия срещу Украйна в Източна Европа се вдигна вълна от събаряне на паметници на Съветската армия. Бяха съборени монументи в Латвия, Полша, Естония и други страни

„Войната на десницата срещу историята преди местните избори ескалира. Това е жалка война на хората, които нямат аргументи и решения за проблемите днес, които нямат визия за бъдещето и които се опитват да осквернят, поругаят и демонтират историята“, каза в сряда Манолова.

По думите ѝ палатковият лагер ще остане пред паметника, докато не премине опасността от неговото премахване.

Против демонтажа на паметника се обявяват и от БСП и "Възраждане". Костадин Костадинов написа във Фейсбук, че има информация, че в тъмните часове на денонощието в сряда властите ще се опитат да свалят паметника. Затова симпатизантите на "Възраждане" ще отидат пред монумента в 19 часа.

На 9 март Столичният общински съвет гласува за предложението за преместването на монумента.

Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев (ГЕРБ) каза сутринта в сряда пред БНТ, че този въпрос е решен и затворен. "Ние сме възложили на главния архитект да обяви международен конкурс за да могат гражданите на София да решат, съобразно предложенията, които ще получим от най-добрите архитекти в света какво да се превърне това пространство", съобщи Георгиев.

Кметът на район Средец Трайчо Трайков написа във фейсбук профила си, че държавата в лицето на Облстния управител ще поеме цялата организация по преместването, без собствеността да се прехвърля към Столична община.

Паметникът на Съветската армия в София е построен десет години след нахлуването на Червената армия в България в края на Втората световна война. Тогава СССР обявява война на България, а малко след това в страната се извършва деветосептемврийският преврат. След 10 ноември 1989 г. множество граждани и политици искат премахването на паметника, тъй като той е построен с пропагандна цел от комунистическия режим.