Ботев Пловдив спечели с 2:1 домакинството си на Марибор от първия квалификационен кръг на Лига Европа. Антъни Уджа откри за домакините, а Пиус Ширвис изравни след вратарска грешка. Минути след появата си в игра Никола Илиев заби дебютното си попадение за тима. Така "жълто-черните" записаха първа европейска победа на “Колежа” от 29 години насам.

15 000 избухнаха в деветата минута, когато Ботев поведе в резултата. Ивелин Попов центрира към границата на вратарското поле, където Антъни Уджа изпревари Свен Карич и с глава прати топката в мрежата - 1:0.

Десет след това Пиюс Ширвис стреля от над 20 метра, като Матвей Игонен не успя да спаси и топката влезе в долния десен ъгъл на вратата му - 1:1! В 22-ата минута Судани успя да Антоан Конте, след което прати топката във вратата на Игонен. Реферът маркира засада, като решението на Дейвид Дикинсън бе потвърдено от ВАР.

Половин час след началото Джеймс Етоо бе близо до второ попадение", след като разтърси напречната греда. В 33-ата минута Самуел Акере нанесе техничен удар, Ажбе Юг се разтегна максимално и изби в корнер. Секунди по-късно Нвачукву се освободи от бранител и стреля, но по земя и стражът улови.

В самия край на първата част Матвей Игонен се реабилитира за грешката при допуснатия гол. Арнел Якупович бе изведен очи в очи със стража, който скъси дистанцията и се намеси решително.

След почивката удар на Едгар Етиен се отби в страничната греда. В 62-ата минута капитанът Ивелин Попов пробва труден диагонален удар от въздуха, но далеч от целта. Така се стигна до 75-ата минута, в която Никола Илиев се завърна с гръм и трясък с "жълто-черния" екип. Юношата на "канарчетата" получи топката в наказателното поле от Самуел Акере и с безпощаден удар под гредата взриви трибуните - 2:1.

В 81-ата минута Ян Репас засече с глава центриране на Иличич, но топката мина над вратата. Секунди по-късно в игра за Ботев се появи Андрей Йорданов, който също записа дебют за пловдивчани. В 88-ата голямата звезда на гостите Йосип Иличич се разходи между отбраната на "канарчетата", но последвалият удар мина високо над вратата.

Реваншът между двата тима е следващия четвъртък от 21:15 часа на "Людски врът" в Марибор.