Отговорният за хаоса, който ще се създаде, се казва Румен Радев, а инструментът - депутатът Слави Трифонов.
Това заяви премиерът в оставка и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг по повод това, че не е имало обществено обсъждане преди да се приемат и обнародват промените в Изборния кодекс.
Според него целта на промените в Изборния кодекс беше една - ЦИК да се даде в ръцете на кандидата за президент.
"Отнасям се с уважение към всяка партия, но не може уважаемата г-жа Нинова (Корнелия Нинова, лидер на БПС - б.р.) да каже по-бързо да закриваме парламента, да връщат мандата, защото Борисов продължавал да управлява. Повече от 1 месец мина, господа. Да си бяхте направили едно правителство, ако ще то да е проформа, както ви е проформа мнозинството в парламента. И то е само за да обслужи кандидат-президента Радев", каза още премиерът в оставка.
Неслучайно се хванаха не с щаб (Национален оперативен щаб за борба с коронавируса - б.р.), как да се борят с пандемията. Не случайно не приеха мажоритарния избор, а сложиха думичка отпред, че ще има при редовни парламентарни избори мажоритарен вот. Това означава, че следващото правителство трябва да има пълен мандат, допълни той.
ГЕРБ няма да оспорва промените в Изборния кодекс пред Конституционния съд, заяви лидерът на партията. Преди няколко дни от ГЕРБ заявиха, че
сезират КС за решението на парламента за гласуване с машини в секции с над 300 избиратели.Борисов се поинтересува защо е отпаднало и предложението за намаление на партийната субсидия на 1 лев на действителен глас.
"Нали това им беше предизборната програма?", попита той.
ГЕРБ нямат кандидат за председател на ЦИК, защото липсва методология
Борисов коментира и това дали ГЕРБ имат кандидат председател на ЦИК.
"Нямаме, защото няма методология какви трябва да са кандидатите - може да са само шампиони по шах, бокс или планинско ориентиране. Имаме обнародване в "Държавен вестник" само за една нощ промените в Изборния кодекс. Как не ги беше срам да накарат хората да работят на Разпети петък?", заяви Борисов.
Министърът на правосъдието в оставка Десислава Ахладова припомни, че "докладът на ЕК за върховенството на закона основните критики бяха, че парламентът приема законите прибързано без оценка за въздействие".
Ахладова заяви, че в този парламент видяхме нещо нечувано – закон за съдебната власт, наказателно процесуален кодекс и изборен кодекс, се приеха за първи път без да се питат ресорните министерства и ВСС. “За първи път видяхме, че нито заинтересованите лица, нито гражданите можеха да участват в обществените консултации за Изборния кодекс", каза още тя.
"Новите варвари погазиха не само Конституцията, правилника и законите, но и превъртяха времето. Никога досега не се е случвало за една нощ да се приема кодекс, в случая изборен, и той да бъде обнародван с по-ранна дата от деня на приемане и оповестяване в държавен вестник. Говоря за указа, който подписа президентът Румен Радев на Разпети петък с дата 1 май", заяви председателят на ГЕРБ Десислава Атанасова.