Премиерът Борисов най-сетне коментира продължаващите повече от седмица протести в страната.
Правителството няма да подаде оставка, лицензът на ЧЕЗ ще бъде отнет, а токът може и да поевтинее с 8 на сто, стана ясно от извънредния брифинг на премиера Бойко Борисов във вторник по обяд. За пръв път той проговори пред репортери от началото на масовите протести, които започнаха като антимонополни и прераснаха в антиправителствени.
„За ГЕРБ и за мен е по-изгодно да подадем оставка, но ако това го направим, последиците, които ще има, ще бъдат катастрофални", заяви Борисов. "Няма да подам оставка заради Станишев и Доган, а ще се боря с тях до края", добави премиерът.
ДКЕВР може да вземе решение за отмяна на увеличението на цената на тока, заяви той. Ако регулаторът се съгласи, от 1 март цената може да падне с 8 %. „Може да се намалят признатите разходи и може да се увеличи продаваното количество електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" на регулирания пазар до 85-90%", продължи Борисов.
Още във вторник ЧЕЗ ще остане без лиценз за работа в България, увери той. „Няма да съм аз този, който ще национализира в България", заяви премиерът по повод исканията за изземане собствеността на частните компании върху електроразпределителната мрежа.
По-рано във вторник Върховната административна прокуратура поиска от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) да отнеме от двете дружества на ЧЕЗ лицензите за извършване на електроразпределителна и електроснабдителна дейност. От самия енергиен регулатор пък написаха четири акта за нарушения на ЧЕЗ и още толкова на доставчика ЕВН. Същевременно ДКЕВР даде индикации, че същото чака и "Енерго-Про", която снабдява Североизточна България.
Основната причина за отнемането на лиценза на ЧЕЗ е, че не е спазвало изискването на 30 дни да се отчитат електромерите, след като с решение от октомври 2008 г. ДКЕВР отмени тримесечното засичане на данните на уредите, обясниха от прокуратурата. Именно по-дългият срок на отчетено потребление през декември породи високите сметки за ток, които изкараха хиляди граждани на улицата на протести, продължаващи повече от седмица.
"ЧЕЗ Разпределение България" не е нарушавало Закона за обществените поръчки, заяви главният оперативен директор на чешката компания Петър Баран. Той коментира, че в резултат на проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) са били съставени 12 акта за административни нарушения на трима служители на дружеството и е наложена глоба за 15 хил. лв. Санкцията е защото ЧЕЗ не било провело обществена поръчка за избор на одитираща фирма. Актовете са заради това, че служителите на ЧЕЗ не предоставили навреме данните за обществените поръчки, за неоснователно проведена процедура на договаряне на мерки за подобряване на показателите на електроразпределителната мрежа, без да са били налице предпоставките, предвидени в Закона за обществените поръчки и за непредставяне на информация за изпълнен договор в Агенцията за обществени поръчки.
Почти веднага след изявленията на Борисов акциите на “ЧЕЗ Разпределение“ на Българската фондова борса се сринаха и в 12.45 часа търговията им беше спряна. Акциите на дружеството поевтиняха със 17.58 на сто до 1 200 лв. за дял. Междувременно от централата на чешката компания в Прага определиха изявлението на Борисов и предприетото срещу дружеството разследване като "сериозно нарушение на законите на България като държава-членка на ЕС“.
"Единственият орган, който има правомощието да вземе решение за започване на процедура за отнемане на лиценза, е независимата агенция за енергийно регулиране. Не сме получили никаква официална информация за намерение да се предприема подобна стъпка", съобщи говорителката на “ЧЕЗ а.с.“ Барбора Пулпанова в комюнике, цитирано от АП.
В него чешката компания допълва, че "изпълнява изцяло всичките си задължения" и "категорично отрича да е извършвала нередности, които теоретично биха могли да доведат до процедура за отнемане на лиценза".
В същото време вицепрезидентът Маргарита Попова разнищи управляващите и заяви, че хората се бунтуват заради олигарсите и и корупцията в страната.
Обяснения за случващото се трябва да дадат хората, които управляват днес, които са на отговорни позиции на всяка една институция, които взимат решения и трябва да носят отговорност за тях, каза Попова. „"Ако уважаваме реда и правилата, които сами си създаваме, ако се въздържаме от корупция, от срамни действия, ако сме по-скромни и работим повече за общественото благо, отколкото за личните богатства, няма да се стига до такива драматични моменти", коментира вицепрезидентът. По думите й хората искат да знаят на кого плащат, какво плащат и защо плащат. Искат да знаят дали не са ги измамили, излъгали, а иначе са готови и ризата си да свалят, за да си изплатят дълговете и данъците, смята Попова.
България е раздирана от бунтове повече от седмица. Хиляди се вдигат на протест срещу монополите в София, Варна, Пловдив и по-малки градове. В понеделник вечерта демонстранти атакуваха Народното събрание. Стигна се до сблъсъци с полицията, имаше ранени. 11 участници в протестите в столицата бяха арестувани. Шествията продължават.
Седми пореден протест срещу високите сметки за ток ще се проведе във вторник в Благоевград. Очаква се отново хиляди недоволни клиенти от ценовата политика на електроразпределителното дружество в Югозапада да се съберат пред сградата на местната община. По повод 140-годишнината от обесването на Васил Левски, по време на протеста ще бъде почетена паметта на Апостола. В Габрово ще се съберат в 17.30 часа пред сградата на „Енерго-Про". Организацията за митинга става чрез социалните мрежи.
Варненци ще излязат за десети пореден ден по улиците, а днешното шествие ще е факелно, заради годишнината от гибулта на Левски.
Десетият протест срещу скъпия ток и политиката на монополите в Пловдив ще започне в 17.00 ч. пред централата на EVN. Оттам шествието ще тръгне към паметника на Васил Левски на Бунарджика. Движението по три от основните булеварди в града - „Руски”, „6-ти септември” и „Цар Борис III Обединител”, както и по улица „Гладстон” ще бъде пренасочвано, съобщиха от полицията.
Близо 200 души протестираха във вторник във Велико Търново. Потестиращите бяха донесли електромер, който разбиха и стъпкаха в земята.
По време на извънредния си брифинг премиерът Борисов коментира и освобождаването на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
Той се провалил с мерките за стимулиране на икономическия растеж. Не бил
комуникативен с министрите и не е имал подкрепа от никого освен от Борисов. А заради факта, че семейството му е било в чужбина, вземането на решения се е бавело с месеци. Дянков нищо не бил свършил по електронното правителство, а той е бил отговорен за това като вицепремиер. "Освен това - защо трябваше да ми причини това със зърнопроизводителите?", попита Борисов.
Той коментира още, че вътрешният министър Цветан Цветанов може и да не е началник на предизборния щаб на предстоящите избори. Миналия четвъртък бе взето решение, че не може министър да е едновременно и председател на щаба. Тогава Борисов бе категоричен, че Цветанов ще оглави предизборната кампания, тъй като е душата на ГЕРБ.