Бойко Борисов и външната министърка Екатерина Захариева обясняват какви глупаци са българските власти, че изпълняват всяка чужда заповед
„България бе най-лоялният член на ЕС, понякога лоялен до глупост, щом си спряхме „Южен поток", заяви премиерът Бойко Борисов на среща с посланиците на България в София. - Изпълнявахме абсолютно всички изисквания на ЕС, ние бяхме най-лоялният член на ЕС, дори понякога до глупост, защото когато спряхме „Южен поток", всички ни притиснаха."
Така премиерът най-сетне призна, че когато правителството на България е решило да прекрати участието си в проекта за транзит на руски газ през територията на страната, е действало не в името на националните интереси, а изпълнявайки чужди заповеди. От всеки кубик газ, който щеше да премине през „Южен поток", страната щеше да получава транзитни такси, каквито в момента например получава Украйна, защото основните газови съоръжения за превоз на гориво към Западна Европа преминават през нейна територия. Годишно това означаваше милиони левове.
И въпреки че Украйна е в крайно обтегнати отношения с Русия, никога не е дори помисляла да спре сделката и да разглоби тръбите. Напротив - властите в Киев лобират в САЩ Белият дом да притиска всички държави в Европа, които искат да изграждат транзитни газопроводи от Русия, да се откажат от тях, за да не намали преносът на газ през Украйна.
Елемент от този натиск бе и спирането на „Южен поток". И то във време, когато Италия, Гърция и Турция подписаха за своя проект „Посейдон". „А „Набуко", който беше изгоден за нас, беше хвърлен в канала, а никой не обясни защо. Така бе спряна диверсификацията с газ от Азербайджан", каза още г-н Борисов, признавайки, че отказвайки се да лобират и за този проект, властите пак са защитавали чужди национални интереси, а не българските. Спирането на „Набуко" бе също в интерес на Украйна, притеснена, че в даден момент през нейна територия ще преминава по-малко руски газ, което означава и по-малко транзитни такси.
Неясно защо Бойко Борисов обвини за спирането на „Южен поток" само ЕС, може би тъй като няма смелост да говори срещу САЩ. А властите в София официално се отказаха да участват в „Южен поток" именно след среща с американски представители. Това стана през лятото на 2014 година, когато на власт бе правителството на Пламен Орешарски. Два часа след като се срещна с американските сенатори Джон МакКейн, Кристофър Мърфи и Рон Джонсън, известни като ястребите в американската политика заради своята крайна нусофобия, г-н Орешарски свика брифинг, на който обяви, че се е разпоредил да се спре българското участие в проекта. И до момента стенограмата от разговорите на Орешарски със сенаторите не е достъпна и не е ясно по какъв начин е бил упражнен натискът.
Но пък сенатор Джон МакКейн тогава публично каза: Очевидно бихме искали да видим по-малко руско участие по въпроси, касаещи „Южен поток", и се надяваме въпросът да се реши в координация с европейците. Той не скри, че визитата му в София е част от всеобща акция за защита на Украйна. Докато Орешарски обявяваше как България доброволно се отказва от националните си интереси, президентът Росен Плевнелиев награди сенатор МакКейн с Почетния знак на държавния глава.
Сега, след като очевидно при управлението на Доналд Тръмп и след „Брекзит", който пък отслаби ЕС, натискът над България е намалял значително, премиерът Бойко Борисов се е хванал като удавник за сламка за планирания хъб „Балкан", който ще е съвсем бледо подобие на „Южен поток". Той обяви, че бърза да го построи, за да изпревари стартирането на проекта „Турски поток". Той бе обявен, след като Москва окончателно разбра, че „Южен поток" няма да се състои. Газът вече няма да минава през България, а милионите от транзитни такси ще получава Турция, която и без това е в икономически растеж и няма демографска криза. „Ето защо с Ципрас (премиера на Гърция) се разбрахме, ако всичко върви добре, октомври да направим първа копка за интерконектора с Гърция. „Турски поток" не е случаен и е точно толкова, който поема от Русия през Украйна и България. Трябва да си си заврял главата в пясъка, за да не разбереш, че щом тръгне „Турски поток", спира газовият поток през България и 5-6 млрд. инвестиции в газопреносна система отиват на вятъра и ставаме само клиент", обобщи премиерът на България.