сн. “Български новини”
С наближаването на парламентарните избори българските власти започнаха отново да поглеждат и към избирателите зад граница. Премиерът Бойко Борисов по стар обичай се сеща за тях месеци преди вота и започва да ги обгрижва. В миналото той дойде на крака в Чикаго, за да съобщи откритието си, че в България е останал кофти човешки материал, защото качественият отдавна се е изнесъл в Америка. Сега Борисов се заигра с една идея, която от месеци се върти в пространството, но поне до този момент от страна на ГЕРБ не беше получила зелена светлина - разкриването на нов избирателен район "Чужбина". Министър-председателят изненадващо обяви, че не само няма нищо против това, а дори го подкрепя. Ясно е, че щом той каже нещо, то до осъществяването му на дело пътят не е особено дълъг. Така че тези избори за българите зад граница могат да станат исторически - за първи път в българския парламент може да се появи депутат или дори депутати, избран(и) от над милион сънародници, които вече не живеят в България.
Борисов изрази подкрепата си за новия избирателен район, докато беше в Кипър, по точно в Лимасол, където той бе на официално посещение. "В чужбина има толкова много българи, които с голямо внимание следят изборите, президентски и парламентарни, искат да участват, защото по този начин имат шанс да се върнат, може да си направят други планове за своето бъдеще. Това е задължително да стане", каза Борисов, цитиран от местния седмичник на български език „Български новини". По думите му някъде около 6 процента от населението на Кипър са българи, а двама министри в кабинета дори говорят български. "Те са десет министри, двама говорят български - значи 20 на сто от ръководството им говорят български. С колегата обсъдихме, че те са изключително доволни от българите тук, много са интелигентни", добави Борисов. Премиерът изтъкна, че Кипър е от държавите, където, когато се каже „българин", хората се отнасят с уважение и са признателни и неслучайно трудовият пазар е абсолютно отворен за сънародници.
Същевременно обаче стана ясно, че Борисов по никакъв начин не смята да изпуска инициативата за новия многомандатен район в ръцете на емигрантски партии. Макар идеята да се роди именно от българите в чужбина и да бе подкрепена от единствената по-известна партия на сънародниците зад граница - "Другата България", Борисов твърдо заяви, че на българите подобни организации не им трябват. На въпрос как се отнася към евентуалното учредяването на нова партия "Емигрант", премиерът отговори твърде скептично. "Всеки емигрира по собствено желание, не е както едно време, когато бягаха от желязната завеса. Аз съм против партиите, които са на етнически и подобен принцип - „партия на ловците", „партия на хората, които обичат морето". Дори и Кипър има две големи партии. Нищо по-добро демокрацията не е измислила от политическите партии." Според Борисов, българите в чужбина биха могли да осъществят политическите си пристрастия не чрез емигрантска партия, а използвайки вече утвърдените организации в самата България и гласувайки за тях.
Обособяването на многомандатен район "Чужбина" бе предложено още на миналите парламентарни избори. Идеята обаче намери повече привърженици едва преди няколко месеца, когато с подкрепата на вицепрезидента Маргарита Попова в Брюксел бе организирана една спорна среща с лидерите на емигрантски организации. Макар много от тях да я бойкотираха, срещата все пак даде един полезен резултат - г-жа Попова чу желанието на българите в чужбина да гласуват за свои кандидати. Те биха отстоявали техните интереси и по този начин гласовете им не биха се претопявали в различните райони на страната и за претенденти, които емигрантите в повечето случаи нито са виждали, нито са чували. Макар че ГЕРБ в лицето на Борисов дава зелена светлина за новия избирателен район, тепърва идеята трябва да бъде подкрепена и от останалите политически сили в България. Предстои правната комисия в парламента да се произнесе по предложението.