Премиерът в оставка Бойко Борисов заяви по време на съвещание, че "няма да чака парламентът да подпише" Плана за възстановяване и устойчивост, а направо ще го изпрати в Брюксел.
"Утре ще приемем Плана за възстановяване и устойчивост и ще го пратим (бел.ред. - в Европейската комисия)".
Той напомни, че е очаквал политическите му опоненти да предложат други планове, но това не се е случило.
И щаб медицински не направиха, и план нямат, само казват не е хубаво, дайте да видим вашия. Нямат министри, нямат екипи да се види какво ще се прави във всичките тези сфери, добави премиерът в оставка.
"Той не е Библия. Може, след това да се поправя, да се преписва - това са гъвкави документи и ежедневен преговор с Европейската комисия", каза Борисов.
Подобно действие може да осуети амбициите на отделни партии за по-сериозно преработване на документа.
България очаква да получи безвъзмездно по Механизма за възстановяване и устойчивост – извънредния инструмент на ЕС за справяне с последиците от пандемията - 6,217 млрд. евро. и има право на заеми до 4,5 млрд. евро.
На 9 април вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че няма да внася за приемане от правителството Националния план за възстановяване и устойчивост на България, а ще остави това да стори следващият състав на Министерския съвет. Това той отбеляза по време на кръгла маса за бъдещето на страната, организирана от коалицията "За зелен рестарт".
Крайният срок за
внасяне на документа в ЕК е 30 април, но той е индикативен и страните членки не търпят санкции за неспазването му. Забавянето обаче може да означава и по-късно одобрение на плана, както и забавяне на първите траншове. България заяви желание да получи максимално позволените аванси за тази година - 13% от сумата.