След решението на Европейския парламент и ЕКОФИН за присъединяване на България към еврозоната - лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подчерта, че няма неизпълнено обещание.
"Нали говориха за сърцето на Европа - е, заведох ви. Айде да видим дали ще ви дойде акълът на всички", каза лидерът на ГЕРБ по време на брифинг в централата. Той напомни, че по време на неговото правителство България е била вкарана в чакалнята, докато другите са вдигали юмрука и са искали да ичегъртат ГЕРБ.
"Ако го бяхте изчегъртали - каква еврозона щяхте да видите. Успяхме, удържахме и днес това е факт", каза Борисов.
Той се обърна към опозиционните му медии и попита как е щял да изглежда информационният поток, ако ЕЦБ беше казала, че България не е готова и как щеше да изглежда информационния поток, ако Европейската комисия не е била приела конвергентния доклад на България. "Как щеше да изглеждаме, че Европейският парламент с това огромно мнозинсто днес беше отхвърлил доклада на Ева Майдел. Как би изглеждало това, за да си представите какво сме направили", каза Борисов.
Вотът на недоверие
Лидерът на ГЕРБ не се притеснява, че опозиционните партии искат вот на недоверие. Какво като искат? Ще направят правителство сн 15-19 депутата - с кого ще направят. Мен ме пакетираха с Пеевски, а те с кой?", коментира Борисов. ОЩЕ: Историческото "ДА": България окончателно влезе в еврозоната, от 1 януари 2026 г. сме с еврото (СНИМКИ)
Според него ще има стабилно управление още 3 години, като по думите му Слави Трифонов и Атанас Зафиров са категорични. Той благодари и на тях, че са понесли критики.
Той заяви, че когато е прекрачвал червените линии за сформиране на коалицията, хората са питали защо ще работят с БСП и ИТН и защо ще зависим изцяло от подкрепата на "Ново начало". Е, за това - да може Брюксел и Страсбург да пише "Добре дошла, България". С абсолютно мнозинство да може ЕКОФИН да кажат "Добре дошли, България", заяви още Борисов.
Какво предстои?
Борисов отчете, че действително предстои много работа, действително целите, които са си набелязали са модернизация, развитие на икономиката и по-високи доходи за населението, а това може да стане, когато сме равни, когато участваме във взимането на важните решения в Европа.
От своя страна министър-председателят Росен Желязков уточни, че през следващите шест месеца предстои плавен процес за подготовка на системите за работа с еврото и най-вече на информационна кампания.
"Трябва да отговорим на всички страхове и да разбием всички фалшиви новини", добави Желязков.
Завършил е институционалният цикъл за еврозоната
Премиерът заяви, че с днешните исторически решения е завършил институционалният цикъл на важните решения, които имат правно значение за България, но и за еврозоната. Той благодари на ЕК, на ЕП, на Съвета на ЕС, на Европейския съвет и на ЕЦБ.
"Българските правителства от 1999 година насам следваха една неотклонима линия на поведение - това е пълноправната, пълноценната интеграция на България в ЕС и неговите структури", заяви още Желязков. Той заяви, че това е било най-вече при трите правителства на Бойко Борисов.