Висшият дипломат на ЕС Жозеп Борел заяви, че е представил проект за текст на споразумение за иранската ядрена програма, като призова страните да го приемат или "рискуват опасна ядрена криза". Това се случва, след като в понеделник Иран предупреди, че няма да прибързва с "бърза" сделка, която да съживи колебливото ядрено споразумение със световните сили от 2015 г., докато преговорите във Виена остават в задънена улица.
В статия за "Файненшъл Таймс" топ дипломатът на ЕС Жозеп Борел заяви:
"Този текст представлява най-добрата възможна сделка, която аз, в качеството си на координатор на преговорите, считам за осъществима. Той не е съвършено споразумение, но разглежда всички съществени елементи и включва трудно постигнати компромиси от всички страни".
Главният преговарящ на Иран по ядрените въпроси Али Багери написа в Twitter:
"Координаторът сподели идеите си за приключване на преговорите. Ние също имаме собствени идеи, както по същество, така и по форма, за приключване на преговорите, които ще бъдат споделени."
Със споразумението от 2015 г. за Иран бяха облекчени санкциите в замяна на ограничаване на атомната му програма, за да се гарантира, че не може да разработи ядрено оръжие - нещо, което той винаги е отричал да търси. Но едностранното оттегляне на Съединените щати от споразумението през 2018 г. по времето на тогавашния президент Доналд Тръмп и повторното налагане от страна на Вашингтон на жестоки икономически санкции накараха Иран да започне да отстъпва от собствените си ангажименти.
Започналите през април 2021 г. разговори във Виена за възстановяване на споразумението - официално известно като Съвместен всеобхватен план за действие или СВПД - са в застой от март насам поради различия между Техеран и Вашингтон. Двете страни преговаряха непряко чрез координатора на Европейския съюз.
Борел заяви, че в проектотекста "се разглеждат с точни подробности отмяната на санкциите, както и ядрените стъпки, необходими за възстановяване на СВПД". Той приема, че този текст може да не отговори на всички опасения на САЩ относно Иран, и призна, че в Техеран има сериозни резерви по отношение на изпълнението на сделката "след негативния опит от последните години".
Според европейският дипломат обаче "решенията трябва да се вземат сега". Той предупреди, че "ако сделката бъде отхвърлена, рискуваме да се стигне до опасна ядрена криза на фона на перспективата за засилване на изолацията на Иран и неговия народ".