България е в разгара на четвъртата вълна, която отбелязва рекорди по брой заразени и починали от началото на пандемията. Близо 100 000 са активните случаи към понеделник, а настанените в болница надхвърлиха 8000.

Болниците се задъхват, леглата не стигат

Въпреки уверенията на властите, че могат да бъдат разкрити още места, персоналът не достига. Текат обсъждания в столичните болници, които са едни от най-натоварените, да бъдат командировани лекари от страната. Прокрадват се и идеи болни да бъдат карани за лечение в съседна Гърция. „Това е най-тежката COVID вълна досега. Броят на заразените е с 25% по-висок от която и да е от предишните вълни и това поставя на голямо изпитание здравната система. Ситуацията с леглата в реанимационните отделения е на ръба. Използваме в момента и последните резерви в системата, за да обслужим всички болни". Това заяви пред БНР служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров.

Той съобщи, че непрекъснато се оборудват нови легла в интензивните отделения на болниците: „Опитваме се да направим по-ефективно използването на наличния медицински персонал". „Изпращането на български пациенти

за лечение в съседни страни

 

е стандартна процедура, но се надявам да не се стигне до нея“, заяви още служебният здравен министър. До седмица в болниците ще има и дефицит от кислород, предупредиха обаче производители. „Ако се запази тенденцията за увеличение на приема на пациенти, следващата седмица няма да има кислород“, заяви изпълнителният директор на един от най-големите производители на медицински кислород в Родината и най-голям доставчик за болниците в страната Марин Димитров. Той обясни, че дневно фирмата му произвежда по около 60 тона, които веднага се доставят на лечебните заведения. Димитров каза, че при миналогодишния ноемврийски пик на COVID вълната кислородът пак не е достигал, но били доставяни по 200-250 т седмично от Румъния, Турция и Унгария. Тези страни сега са забранили износа и няма откъде да се купува. В „Токуда“ дневно били необходими около 10 тона, толкова изразходвали и във ВМА и „Пирогов“, в „Св. Анна“ били необходими около 4 тона, пише „Труд“. От УМБАЛ „Бургас“ обясниха, че кислород имат достатъчно, защото си го произвеждат сами от две години насам. Засега проблем с количествата нямат болниците в Благоевград и Шумен. Лекари коментираха, че около 70% от хоспитализираните са кислородозависими със сатурация 70-80. При спиране на кислорода изходът за повечето от тях

би бил загуба на живота

Въпреки натоварена ситуация засега нови мерки не се предвиждат. Министър Кацаров обяви, че се наблюдава тенденцията и посоката на кривата на заразени и по това ще се реши дали да бъде обявен локдаун. „Локдаунът не решава проблема с пандемията, той само го отлага. Единственото решение е ваксинацията и това се видя в почти цяла Европа, че само това работи. Ваксинацията ще ни помогне да излезем от ситуацията, в която сме изпаднали. Наистина се изисква национално усилие и сега е моментът да покажем, че сме способни на такова усилие. Като нация да се изправим и да кажем хайде да се изправим пред този проблем и да сложим край, да се ваксинираме и да се върнем към нормалния си начин на живот. Всичко зависи от нас“, заяви служебният здравен министър. През последната седмица са направени 130 000 ваксинации, което е около 10 пъти повече в сравнение с предишните седмици, съобщи Кацаров. Масовото тестване пък помага за ограничаване на разпространението на инфекцията, защото се откриват заразени с COVID хора, преди да са проявили някаква симптоматика.

Математикът от разформирования Национален оперативен щаб проф. Николай Витанов пък написа във Facebook профила си, че

 „бомбата е спряла да цъка“

Той отчита, че базовото репродуктивно число вече втори ден е под 1.3, което означава, че обхватът на заразата продължава да се разширява, но вече с темпове, на които здравната система би могла да устои. Витанов прогнозира, че през ноември броят на починалите от COVID-19 в България ще надминат 25 хиляди. И припомни, че въпреки че се вижда светлина в тунела, все още са пиковите стойности на вълната, затова е нужно спазване на мерките срещу разпространение на заразата.