Може да не знаете сложните им названия, но е много вероятно да сте почувствали някои от симптомите им. Понякога ги смятат за несериозни, понякога дори за въображаеми. Всъщност те са напълно реални и влошават живота на тези, които страдат от тях.

Реактивна хипогликемия

Какво е това? Спад на кръвната захар около два часа след хранене, особено след богата на въглехидрати закуска. Приетите въглехидрати първо водят до повишаването на гликемията, при което панкреасът започва да отделя инсулин, необходим за нормализирането на захарта в кръвта. При някои хора производството на инсулин е прекалено голямо и се стига до неприятни усещания. Симптомите: Голяма умора, гадене, объркани мисли, треперене. Как се диагностицира? Записвайте си всичко, което ядете, часовете на хранене и моментите на неразположение. Така ще помогнете на лекаря да постави диагнозата, след което ще назначи изследвания за потвърждаването й. Лечението: След като се отстранят други хипотези, като диабет например, лечението се базира на подходящо хранене. Това означава по-малко захар и повече продукти, богати на фибри и протеини. Избягва се всякаква консумация на сладки храни между храненията. Ако не можете да устоите на някое захарно лакомство, позволете си го като десерт на обяд или на вечеря. Само за няколко дни при спазване на тези правила нивото на гликемията ще се нормализира. Помислете и за спорта! Той е отличен регулатор на кръвната захар, тъй като я поддържа постоянно в оптимално количество. Достатъчни са три сеанса седмично от по 30 минути.

Хипотиреоидизъм

Какво е това? Недостиг на хормони, отделяни от щитовидната жлеза. Симптомите: Постоянно усещане за студ, липса на тонус, сънливост, смущения в паметта, запек, подуване на корема, мускулни спазми. Как се диагностицира? Лекарят предписва пълна кръвна картина с проследяване на нивото на мозъчния хормон TSH, който контролира дейността на щитовидната жлеза. Лечението: Предписват се синтетични хормони за всекидневен и продължителен прием. Подобрението настъпва почти веднага.

Лаймска болест

Това е инфекциозна болест, причинена от бактерия, която се предава чрез убождане от кърлеж. Около 20% от кърлежите са носители на болестта, атакуваща нервната система, сърцето и ставите. Симптомите включват алергична реакция и зачервяване на мястото 2-3 часа след убождането. Ако кърлежът остане няколко месеца незабелязан под кожата, се появяват силни болки в главата, температура, необяснима умора (като при грип). Как се диагностицира? Кърлежите обикновено се настаняват в богата на кръвоносни съдове област като подмишниците, врата, кожата на главата, зад ушите. Ако имате съмнения, отидете на лекар (най-добре дерматолог), който ще ви направи преглед. Ако той не открие нищо, може да се направи специфично кръвно изследване за установяване на въпросната бактерия. Лечението: Премахва се кърлежът, ако все още е закрепен за кожата. Ако заразата е отдавнашна, се предписва антибиотик.

Фибромиалгия

Какво е това? Дифузна болка, която се проявява хронично на различни места на тялото. В 80% от случаите засегнатите са жени. Причините често са в хормоналните промени и стреса. Симптомите: Смущения в съня, лошо настроение, невралгия, хронична умора, „ръждясали” стави при ставане от леглото сутрин, хронични стомашни болки, усещане за подути пръсти на ръцете. Как се диагностицира? Добре е да се консултирате с ревматолог. При клиничния преглед той оказва натиск на определени точки по тялото и в зависимост от реакцията ви може да даде точна диагноза. Лечението: Няма определено лекарство против фибромиалгия. Прилагат се различни терапевтични методи като релаксация, психотерапия, прием на антидепресанти (ако има основания за това), прием на билки за подобряване на съня, физическа активност и леки масажи.