Видеонаблюдението е странна мярка за развита държава, но тя е необходима в нашата ситуация, тъй като хората все повече нямат доверие на процеса. Тъкмо затова видеонаблюдението е мярка, която да го възвърне поне малко.
Това заяви бившият министър на електронното управление Божидар Божанов в ефира на Bulgaria On Air и добави, че благодарение на видеонаблюдението ще може в реално време да се следи за евентуални злоупотреби като задраскване върху бюлетините или неправилно броене на гласовете.
Божанов каза, че машините са превърнати в принтери, но все пак остава флашката, съдържаща резултатите, които е преброила машината.
"В изборния ден разпечатват нашия избор, ние го пускаме в една урна, която след това бива преброявана. Благодарение на флашката ще можем да правим сравнения на резултатите, ако има сериозни изкривявания. Предстои да изпратим писмо до ЦИК, за да има следизборен контрол върху машините дори в самите секции", обясни още Божанов.
"Не бяхме толкова против самата хартия, а против това, че използваха хартията, за да унищожат машините. Смесената система усложнява процеса в изборната нощ и ще видим повече опашки", добави кандидатът за народен представител като заяви, че коалицията “Продължаваме промяната - Демократична България” е създадена, за да покаже, че въпреки различията между двете политически сили, може да има обединение в името на стабилно управление и работещ парламент.
Той добави още, че първото нещо, което коалицията ще направи, ако вземе властта, е да смени ръководството на КЗК. Божанов изтъкна, че това е органът, който трябва да открива нелоялни търговски практики и картелни споразумения.
"Сетиха се да се правят проверки, като започнахме да ги критикуваме. За да вдигнем доходите, трябва да има инвестиции - и вътрешни, и чуждестранни. Инвестициите зависят от съдебната реформа. Шенген не е само това да не се редим на гишетата на летището. Важен е за бизнеса и за инвестициите. В комбинация с еврозоната те ни вкарват в по-елитен клуб. Няма как на служебно правителство да му бъде даден този реверанс да ни приемат в Шенген и еврозоната", каза още той.
Бившият министър на електронното управление заяви, че трябва да имаме нова стратегия за киберсигурност, тъй като настоящата е с изтекъл срок и не е актуална на съвременните предизвикателства.
"От няколко години ЕС следва американската стратегия. В последния парламент коментирахме Акта за киберустойчивост, който ще наложи изисквания върху доставчиците на всякакви устройства, така че да са по-сигурни", поясни Божанов.