Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен предупреди, че руската наемническа групировка "Вагнер" рискува да изостри конфликта в Судан, предаде "Си Ен Ен". Блинкен се срещна с първия дипломат на Кения, след което двамата присъстваха на съвместна пресконференция.

"Загрижени сме относно ролята на групата "Вагнер“ в Судан, заяви Блинкен.

Той съобщи, че "Вагнер", която е действала в Мали и Централноафриканската република, както и при нахлуването на Русия в Украйна, "просто носи със себе си повече смърт и разрушения" навсякъде, където участва.

Външният министър на Кения Алфред Мутуа отправи критика към страните от Близкия изток заради участието им в конфликта. Той обаче не ги назова поименно.

"Ние сме доста обезпокоени от някои от нашите приятели в Близкия изток, както и от Русия или други, които дълго време са били приятелски настроени или към едната, или към другата страна. В този конкретен момент не е време да вземем страна във войната", каза Мутуа.

Той добави, че чуждестранните играчи "се опитват да използват Судан като игрално поле по някаква причина:

"Ние молим външните сили да оставят Судан на мира."

Твърди се, че паравоенната групировка „Вагнер“ е доставила оръжия на Силите за бърза подкрепа, които се сражават срещу суданската армия през последните 10 дни.

Дори в момент, когато западните държави се евакуират от Судан, Мутуа заяви, че Кения вярва в успеха на сделката между началника на Силите за бърза подкрепа Мохамед Хамдан Дагло и неговия съперник, командира на армията Абдел Фатах ал-Бурхан, е "на една ръка разстояние“.

"Сраженията в Судан все още продължават, но ние просто чувстваме, че поне имаме достъп до враждуващите страни.

Те не са се затворили в себе си и не са си запушили ушите за света", казва Мутуа. Той доплъни, че Кения е готова "в един момент" да посредничи, като президентът Уилям Руто е готов да отлети за Судан, ако условията за сигурност му позволяват.

Преди дни президентът на САЩ Джо Байдън нареди евакуацията на американските дипломати от Хартум, което е знак за нарастваща загриженост за влошаването на ситуацията, въпреки че той и Блинкен настояват за дипломатическо решение.

Държавният секретар на САЩ, отбеляза поддържането на "много активен контакт" с американците в Судан, въпреки че повечето от тях са с двойно гражданство.

"Бих казал, че около десетина от тях са изразили интерес да напуснат", каза Блинкън, "Работим със съюзниците и партньорите си, с цел да им дадем възможност да напуснат страната, ако решат да го направят."