Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен ще пътува следващата седмица до Филипините, за да се срещне с новия президент Фердинанд Маркос-младши.
Вашингтон очаква близък съюз въпреки опасенията за спазването на правата на човека в страната.
Блинкен ще се срещне с Маркос в Манила на 6 август като част от усилията за "укрепване на американско-филипинския съюз", включително в областта на енергетиката и търговията, съобщиха от Държавния департамент.
Двамата ще обсъдят и "общите ни демократични ценности", се казва в изявлението.
Блинкен ще замине за Филипините, след като участва в преговорите на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия в Камбоджа.
Блинкен не е насрочил, но не изключва възможността да се срещне с китайския външен министър в Пном Пен, заяви Даниел Критенбринк, висш американски дипломат за Източна Азия.
"Ще видим как ще се развият нещата, но нямаме официални планове", каза той пред репортери.
Представители на САЩ заявиха, че Блинкен няма да се срещне в Камбоджа с колеги от Русия или Северна Корея, въпреки че в петък е разговарял по телефона с руския външен министър Сергей Лавров в опит да освободи двама американски затворници.
Маркос - син на покойния диктатор Фердинанд Маркос, бързо получи поздравително обаждане от президента Джо Байдън, след като спечели изборите през май.
Съединените щати имат договорен съюз с Филипините и подкрепят бившата си колония във все по-разгорещените спорове в Южнокитайско море с Пекин.
Отношенията на САЩ с Манила се възстановиха към края на мандата на предшественика на Маркос Родриго Дутерте, който водеше жестока война срещу наркотиците, в която според правозащитни групи са загинали десетки хиляди души.
Тогавашният президент Барак Обама изрази загриженост за правата на човека през 2016 г., което накара Дутерте да го нападне публично с ругатни, но Дутерте се радваше на безрезервна подкрепа от наследника на Обама Доналд Тръмп.
Маркос старши и първата дама Имелда бяха известни с подкупите си и охолния си начин на живот в страна, белязана от ширеща се бедност.
Съединените щати подкрепяха семейство Маркос-старши в продължение на две десетилетия, но го принудиха да отиде в изгнание на Хаваите през 1986 г. след масови протести.