Днес е прието да се смята, че вълната от българи, напускащи Родината си, за да емигрират в САЩ, Канада или другаде в Западна Европа, е бил спонтанен процес, продиктуван от икономическата стагнация в страната и неспазването на законите. Стар текст от партийния орган „Работническо дело" обаче донякъде опровергава това схващане. Ако се съди по номенклатурата на партийния печат по онова време, може дори да се допусне, че емиграцията е процес, който е бил отпушен и насочван от най-високо място в БКП. Само три месеца след свалянето на Тодор Живков и на 45-годишната комунистическа диктатура органът на БКП, който все още е с непроменено име - „Работническо дело", публикува за първи път в българския печат статия с указания как най-лесно да се емигрира в Канада. Материалът не е подписан, което според централизираната структура на партийния орган, все още съществуваща в началото на 1990 година, означава, че е поръчан от най-високо място в БКП. В текста не просто се обяснява спецификата на емигрирането. Читателят е съветван какви точно стъпки да предприеме, за да се изсели успешно и без спънки в Канада. Дописката излиза на 21 февруари 1990 година. По това време не просто управляващите наричат себе си все още комунисти, самата държава продължава да е с официално название Народна република България, а в официалното говорене властите продължават да я квалифицират като „социалистическа". BG VOICE препечатва текста дословно.
***
По данни на консулството на НРБ в Торонто между 400 и 600 наши сънародници, стимулирани от опростения паспортен режим у нас, са поискали през последните седмици от канадските власти да живеят и работят в Страната на кленовия лист. За някои от тях бариерата вероятно ще бъде вдигната, но за мнозинството това е твърде проблематично. Затова съвсем не е излишно всички онези, които събират куфарите си, за да се отправят към тази богата и далечна страна, да знаят условията, при които биха могли да разчитат на успех.
Подобно на много други страни, Канада има годишна квота за приемане на имигранти. За 1989 година тя е била 160 хиляди души, разпределени в няколко категории: предприемачи и вложители на капитали, роднини, независими, пенсионери и бежанци.
В първата категория, тази на предприемачите, влизат онези, които имат намерение (и възможността!) да създадат или купят предприятие или да вложат капитал в канадска фирма. Те трябва да гарантират създаването на поне едно работно място за канадски гражданин.
Канадски граждани или постоянно живеещи в Канада лица имат право да канят в Канада с цел имиграция своите съпруг (или съпруга), неженени синове и дъщери, родители, осиновени деца, брат или сестра. В категорията „независими имигранти" влизат предприемачи, вложители на капитали, работници, пенсионери, роднини, поканени да работят в семейно предприятие и подпомагани от роднини. За имигрантите над 55-годишна възраст е задължително наличието между 300 и 500 хиляди канадски долара, необходими за издръжка.
Друго изискване е покриването на специален тест, при който успехът се гарантира при получаването на над 70 точки, подкрепени от резултатите от медицински преглед и полицейско проучване. Молбите се обработват от 9 до 15 месеца. Точковата система включва девет пункта: образование - 1 точка за всяка успешно завършена година, основно и средно образование - максимум 12 точки; специфични професионални точки, които се базират на времето, за което може да се овладее дадена търсена в Канада професия - максимум 15 точки; трудов стаж - в зависимост от стажа и квалификацията - от 2 до 8 точки; търсени в Канада професии - по специален списък, утвърден от правителството - до 10 точки; уредена работа, с разрешение от канадските власти (дава се, когато за това място не кандидатствуват канадски граждани); квота за приемане на имигранти - 5 точки; възраст - от 21 до 44 години - 10 точки; за всяка година отгоре (или по-малко) се отнемат 2 точки; за владеене на двата официални езика в страната - френски и английски - от 9 до 15 точки; преценка за пригодност, дадена на кандидата от служител на имиграционните служби - от нула до 10 точки. Предвижда се и бонификация от 45 точки за вложител на капитали.
Молба за статут на бежанец може да бъде подадена на всеки граничен пункт в Канада. Според официалните статистики от 1981 до 1987 година са били отхвърлени 70 на сто от подадените молби. (Соб. инф.)