сн. Wikipedia
Доскорошният Варненски и Великопреславски митрополит Кирил остана в историята с плановете си за превръщане на църковни имоти в печеливши ООД-та. Една от идеите му бе върху земите да се строят развлекателни комплекси, за което той дори успя да издейства подкрепа и от Светия синод. Случаят е от 2006 г. Тогава владиката сам призна, че е успял да даде ход на подобни бизнес проекти. На първо време целта му бе да се издигне курортно селище в балчишкото село Рогачево, което е на 2 км от морето и в непосредствена близост до курорта Албена. Там църквата се бе сдобила с 2 парцела с обща площ 121 дка. Подобни земи Българската православна църква (БПЦ) притежава на много места по Черноморието.
Теренът в Рогачево бе реституиран от епархията с обещанието върху него да се гради църковен храм. Такова решение бе гласувано и от местния парламент в Балчик. Първоначално двата парцела се водеха в регистрите земеделски земи. Митрополит Кирил обаче се изтърва, че дали на това място ще има църква или хотел са си лични дела на БПЦ, които не касаят населението. „Няма да се месите в делата на църквата, каквото и да прави. Аз отговарям пред Бога", заяви емоционално дядо Кирил. Попитан какво ще обясни на миряните, които очакват от него храм, той каза буквално: „Напишете каквото искате. Пишете, че там презервативи ще се хвърлят и ще има червени фенери."
Наред с реституцията на земите с общоселско събрание в Рогачево през 2006 г. бе създадено настоятелство на бъдещия храм. Неговият шеф Стоян Митев се оплака, че от Светия синод и Варненската епархия са ги притискали да предадат земята на една определена частна фирма - „Напредък 2006". След като настоятелството отказало, митрополит Кирил свикал епархийски съвет, който го отстранил и назначил служебно нов председател - свещеник Методи (със светско име Ставри) Хлебаров, който се явява и шеф на настоятелството в каварненското село Българево. Митрополит Кирил обясни, че заменил шепа некомпетентни хора с такива, които разбират от църковни дела, и смяната няма нищо общо с бъдещите хотели.
Според АПИС обаче въпросната фирма „Напредък 2006" е 100% собственост на настоятелството в Българево. За седалище е посочен домашният адрес на Ставри Хлебаров, а на изписания в регистрацията телефон вдига той. Фирмата е регистрирана на 8 март 2006 г. и малко след това е купила 45% от варненското дружество „Арко", чийто управител е украинецът Вячеслав Коврайский. Останалите 55% в „Арко" са на фирма за търговия с горива. Хлебаров заяви, че за пръв път чува името на украинеца и няма представа, че е в бизнес съдружие с него и с търговци на горива. Той обаче разкри, че е възложил на „една група хора" действително да търсят партньори за хотели. „Комплексът в Рогачево е началото. Ако този проект заработи при нас, ще заработи и в Шумен, и във Велико Търново и навсякъде. Ще има едновременно и църкви, и хотели", каза тогава Хлебаров.
Освен с вътрешната опозиция и старата си скандална слава дядо Кирил си отвори и още един фронт на поста наместник на БПЦ - с алтернативния синод на Инокентий. След като дълго време никой не бе съобщавал нищо за тях и обществеността ги бе забравила, стана известно, че хората около Инокентий отново са поискали от съда да регистрира втора Българска православна църква в България. В предишни години магистратите вече им бяха отказали вписване и те осъдиха България в съда в Страсбург. Сегашната нова молба е внесена още през лятото, но до момента по нея няма взето съдебно решение. „Няма място за още една православна църква в България. Всякаква друга църква може да има и да се регистрира, но православна не може", коментира митрополит Кирил. |