Бившият шеф на израелската служба за външно разузнаване - Мосад намекна, че неговата страна стои зад последните нападения срещу ирански учен и ядрената програма на Техеран, предаде Асошиейтед прес.
В излъчени снощи коментари по израелската телевизия "Канал 12" Йоси Коен отправи и ясно предупреждение към други учени, работещи по иранската ядрена програма, че те също могат да станат мишени на убийства.
"Ако ученият е готов да смени кариерата си и да не ни вреди повече, да, понякога им предлагаме" изход, заяви Коен, който беше сменен на поста от Давид Барнеа.
Никое от големите нападения срещу Иран не е имало по-голям ефект от двете експлозии в ядрения обект в Натанз през последната година, където центрофуги, работещи под земята, обогатяват уран.
През юли 2020 г. мистериозна експлозия разби центрофуги. През април тази година друг взрив унищожи една от подземните зали за обогатяване на уран.
Говорейки за Натанз, интервюиращата попита Коен къде би ги завел, ако можеха да посетят обекта. "В мазето", отговори Коен, където "преди се въртяха центрофугите". То вече "не изглежда както преди", добави той.
Бившият шефът на Мосад не пое директно отговорност за атаките, но конкретният му отговор е най-ясното досега признание, че Израел е свързан с атаките, за което Техеран вече го е обвинявал.
Интервюиращата го журналистка Илана Даян също изложи подробно описание как Израел е успял да внесе експлозиви в подземията на Натанз. "Разбираме, че човекът, отговорен за тези експлозии, се е погрижил да достави на иранците мраморната основа, върху която са поставени центрофугите", заяви Даян. "Докато са инсталирали тази основа в съоръжението в Натанз, те не са имали представа, че тя вече съдържа огромно количество експлозиви."
Коен и Даян обсъдиха и убийството на Мохсен Фахризаде през ноември. Иранският учен постави основите на ядрената програма на страната си преди десетилетия. Американски разузнавателни служби и МААЕ смятат, че Иран се е отказал през 2003 г. от опитите да се сдобие с ядрено оръжие. Техеран винаги е уверявал, че програмата му е с мирни цели.
Коен не призна пред камерите убийството, но Даян заяви, че досегашният шеф на Мосад "лично е подписал заповедта за цялата кампания". Даян описа също как управлявана дистанционно картечница, разположена върху пикап, е убила Фахризаде, преди да се самоунищожи.
Коен описа усилията на Израел да разубеди ирански учени да участват в програмата. Някои от тях са се отказали от работата си, след като са получили предупреждения, дори непреки, от Израел. "Те виждат какво се случва на приятелите им", отбеляза висшият разузнавач в отговор на въпрос дали учените разбират последствията, ако не спрат.
Двамата обсъдиха и израелската операция за получаване на архивни документи от иранската военна ядрена програма. Според Даян 20 агенти, които не са израелци, са взели документите от 32 сейфа, сканирали са и са предали голяма част от тях. Коен защити решението на премиера Бенямин Нетаняху да съобщи резултатите от операцията, противно на секретността, с която обикновено са обвити дейностите на Мосад.
"За нас беше важно светът да види това, но идеята беше това да отекне сред иранското ръководство, да им каже: "Скъпи приятели: първо, вие бяхте инфилтрирани. Второ, ние ви виждаме. Трето, ерата на...лъжите, приключи", подчерта досегашният ръководител на Мосад.
Израелските медии действат според отдавнашна политика, която изисква журналистите да представят материали, свързани със сигурността, пред военни цензори. Фактът, че забележките на Коен са били допуснати до ефир, показва, че Израел иска да отправи ново предупреждение към Иран на фона на преговорите във Виена в опит да бъде спасено международното споразумение за ядрената програма на Техеран, сключено през 2015 година.
Коен призна в интервюто, че е възможно някой ден да се кандидатира за премиер.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.