Агитация: Полицията в Кърджали „арестува" 400 торби с основни хранителни продукти, които ДОСТ раздава преди изборите
Иглика Горанова
Освен основните политически интриги - дали ГЕРБ, или БСП ще е първа политическа сила, дали някоя от „автентичните" десни партии ще влезе в парламента, колко ще спечелят патриотите и колко - „Воля", на 26 март ще се разплете и още една. Тогава ще стане ясно дали в българския парламент ще има второ ДПС - ДОСТ, или той ще си остане само с „автентичното".
Турският президент дава цялата си подкрепа за ДОСТ - партията на бившия лидер на ДПС Лютви Местан, както и на Народна партия „Свобода и достойнство" (НПСД), която е на бившия зам.-председател на ДПС Касим Дал и която в 43-тото НС беше в състава на Реформаторския блок. Турските медии съобщиха, че социалният министър на Турция Мехмет Мюеззиноглу на 5 март директно е призовал българските изселници да вземат активно участие на предстоящия вот и е назовал поименно коалицията „Обединение ДОСТ". „Който разполага с правото да гласува, трябва да го използва. Трябва да подкрепим напредъка на коалиция ДОСТ, така че гражданите ни там да имат по-добра перспектива за бъдещето", е заявил Мюеззиноглу, цитиран от вестник „Миллиет". В замяна социалният министър на Турция е обещал на изселниците от България, че ако пребивават в Турция без документи, правителството ще облекчи връщането им в родината, за да гласуват, а после ще се върнат в Турция, без да бъдат глобявани. Освен това предстояло да бъде уреден и въпросът за здравното осигуряване на сънародниците ни, които са с временен статут на пребиваване в Турция, както и на живеещи в България близки от първа степен на турски граждани. В кампанията на ДОСТ се включи и турският посланик у нас Гьокче, който беше предупреден от външното ни министерство да не се намесва.
ДПС и ДОСТ се сражават за около 500 хиляди гласа, в които се включват и тези на българските изселници в Турция. И двете партии проповядват евроатлантическа ориентация, като единствената им идеологическа разлика е, че Местан е против Русия, а ДПС - не. ДПС твърдят, че не са особено притеснени от изявленията на Мюеззиноглу и че на тези избори могат да организират за себе си 400 хиляди гласа. На ДОСТ пък ще му трябват 130-140 хиляди избиратели, за да влезе в парламента. Политолози обясниха, че за да има своя парламентарна група, на една политическа сила ще са й нужни 130-140 хиляди гласа, а не 150 хиляди, както се смяташе, преди Конституционният съд (КС) да реши, че санкциите за негласуване са незаконни. Очакванията са, че решението на КС със сигурност ще свали избирателната активност на 3.5 млн. гласували.
Промяната в Изборния кодекс, която ограничи броя на секциите за страни извън ЕС до 35, активизира сериозно българските изселници в Турция. В последния възможен ден за подаване на заявления за гласуване в ЦИК - 28 февруари, заявките от Турция бяха близо 19 хиляди, което бе обявено за своеобразен рекорд. Това са почти половината от 44 хиляди подадени заявки от цял свят. Този брой обаче не означава, че на 26 март ще има рекорден брой гласове от Турция. „При 35 секции в Турция максималният брой гласове, които могат да бъдат подадени, е около 40 хиляди, а не 64 хиляди, както през 2009 г.", изчисли Димитър Ганев от изследователски център „Тренд". Същите сметки са си направили и в ДПС. От партията на Доган са сметнали, че една трета от изселническите гласове, което прави 13 хиляди, отиват при тях, а две трети, или 27 хиляди гласа - при ДОСТ. В България Местан разполага с 50-60 хиляди избиратели, които заедно с гласовете от Турция не правят 130-140 хил. „Малко вероятно е ДОСТ да влезе в парламента", коментира и политологът Димитър Димитров.
Потенциалът на Местан обаче не се изчерпва само със секциите в Турция, твърдят от ГЕРБ, които смятат, че Турция вече е организирала транспорт. „Информациите, които идват при нас, са, че от 20 март започват да влизат автобуси от Турция. Говори се, че ще бъдат вкарани минимум 250, максимум 500 автобуса с по 50 пътници избиратели. Те ще бъдат пръснати из страната, където изселниците имат регистрация - Кърджали, Разград, Търговище. Ако действително бъдат вкарани 500 автобуса, това означава, че в изборите за български парламент ще участват допълнително 25 хиляди изселници", каза Цвета Караянчева от ГЕРБ. Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов поиска да бъдат затворени границите за Турция - предложение, което според ГЕРБ е напълно несериозно, защото няма как да бъдат връщани хора.
Освен с екскурзианти Местан се е втурнал да печели поддръжници и с торбички с храна. На 5 март полицията прибра 400 торбички с лого на ДОСТ с хранителни продукти от първа необходимост, складирани в кърджалийския квартал „Студен кладенец". Според местни медии скандалът гръмнал след недоволство от страна на активисти, че Турция дава по 16 евро за пакет, а в пакетите, раздавани на хората, хранителните стоки са за 12 лв. и 85 ст. Определен брой гласове могат да дойдат и от ромските махали, където традиционно почти всички партии купуват гласове, смятат политици.
Изчисленията на партийните централи обаче сочат, че като цяло те нямат големи очаквания към вота на българите в чужбина. По решение на ЦИК зад граница ще бъдат разкрити 371 секции. Във Великобритания те ще са 58, а в САЩ и Турция по 35. Във Франция ще има 15, в Гърция - 21, в Германия - 13. Сметките са, че на тези избори ще гласуват близо 100 хиляди българи зад граница, като най-голям ще е процентът на гласовете от Турция. Партиите, които ще получат електорални инжекции отвън, ще са ДОСТ, ДПС, ГЕРБ, „Нова република", „Да, България" и БСП, сочат предварителните сондажи на социолозите.