Агенцията във Флорида Кийс, която отговаря за контрола над пълните с комари блата, може да стане първата в страната, използваща безпилотни самолети. С тях ще може да се следят отдалечените и трудно достъпни места, където се размножават и живеят комарите, представляващи опасност за общественото здраве. ,,Ако се опитате да минете през малките островчета, ще видите, че там е истинска джунгла", казва Майкъл Дойл, ръководител на агенцията. По думите му с безпилотните самолети не може да се замести присъствието на специалисти на място, но тези апарати ще помогнат за ликвидиране на опасно големите популации.

На 26 август базираната в Северна Каролина компания ,,Кондор Ериъл" ще демонстрира своя безпилотник "Маверик". Целта на демонстрацията пред служители от Флорида е те да одобрят закупуването на малкия самолет, струващ $65,000 за използване в едни от най-популярните сред туристите места в щата. Фред Кълберстън, главен изпълнителен директор на ,,Кондор Ериъл", казва, че дългият около 70 см дрон може да лети в продължение на час и половина на височина от 60 метра. За контрол над популациите на комари той може да бъде оборудван с термокамери, разкриващи местата, където насекомите снасят яйцата си. За да го използват, инспекторите ще трябва да преминат специални курсове, а местните власти - да поискат разрешение от федералната авиационна агенция да пускат летателния апарат.

,,Кондор Ериъл" е поделение на ,,Прайория роботикс", базиран в Северна Флорида производител, който през 2010 г. получи поръчка от Канада да достави на канадските военни в Афганистан разузнавателни безпилотни самолети за $2.8 млн. Кълберстън обяснява, че дронът за Флорида Кийс няма да се използва за следене.

Комарите се развъждат в застоялите води, останали след буря или прилив. Агенцията има 40 инспектори, проверяващи 42 острова, пръснати на площ от около 200 кв. км. След буря инспекторите разполагат с броени дни да действат, преди яйцата да се превърнат в хапещи комари, способни да разнасят тропическа зараза. Идеята е, когато забележи място, изглеждащо като развъдник на комари, инспекторът да отиде точно там, да провери яйцата и ако е нужно - да насочи един от четирите хеликоптера, пръскащи с бактерии за избиването им.

,,Ще проверим дали тази технология може да ни покаже потенциално опасни плитки локви и езерца на открито или в мангровите джунгли, обяснява Дойл. - Ще си изясним още каква площ можем да покрием, за да отиде инспекторът на място още същия ден." За района са характерни т.нар. комари от солените езера, които могат да летят до 10 км. Но властите се притесняват от появата на египетския комар, носещ остра заразна тропическа треска. По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията през 2010 г. в САЩ от тази треска са били заразени 63 души.

Освен с безпилотни самолети във Флорида Кийс планират да се борят с опасността, като пуснат в природата генетично модифицирани стерилни мъжки, за да се пресече размножаването на комарите. За това обаче е нужно разрешение от федералната агенция за контрол над храните и лекарствата. Пълното елиминиране на насекомите и заразите е невъзможно, защото всяка година заради туристи и сезонните явления във Флорида се носят нови. ,,Всеки път, когато някой си купи саксия с растения от магазин в Маями, в нея има яйца. Следващият път, когато завали, от тях се появяват нови комари", обяснявай Дойл.