Иван Станчов е дипломат, бивш външен министър, един от хората, които първи седнаха на пътя на строителството в Морската градина във Варна, запален градинар и неуморен оптимист. Тази седмица той прибави още един ред в биографията си - Нов български университет (НБУ) го удостои с почетната титла „Доктор хонорис кауза". Приятен повод да го попитаме за добрите и за лошите примери в държавата, за променящата се карта на Европа, за семейната история, както и за лудостта да правиш добро.
Господин Станчов, вашият дядо - Димитър Станчов, е станал премиер след убийството на Димитър Петков. Възможно ли е у нас да се върнат времената, когато наистина е било опасно да си държавник?
- Надявам се, че това е минало. Дядо ми е живял в много по-бурни времена. Убийствата на Петков и Стамболов бяха много грозни, а за Стамболов все още не се знае какво е станало. Неговата съпруга, която беше братовчедка на дядо ми, до края на живота си търсеше истината. Дори смени името на големия си син, който се казваше Фердинанд. Но днес ние имаме много други неща за оправяне. Искрено съжалявам за това, което се случи във Варна с Пламен Горанов. Момчето доброволно направи един ненужен жест, но смяташе, че е за доброто на всички. Навярно чухте и речта на посланик Джонатан Алън. Рядкост е чужденец да говори за страната, в която е на служба, и то такива хубави думи.
Кое в речта му ви направи най-силно впечатление?
- Че имаме проблем със самочувствието. Голяма държава сме, а се мислим за малка. Сравни ни с Австрия, Швеция... Това беше много важно послание към нас. Другото е малко смешно - че България е в центъра на Европа. В интерес на истината, ако Турция и Русия се присъединят към ЕС, тогава реално ще сме център. Но не това е важното. По-наложително е да разберем, че сме важни и значими в Европа. България е специална страна - богата и на природа, и на хора. Вярно е, че още го има елемента на Бай Ганьо - продължаваме да се фукаме, че сме най-добрите, но е факт, че имаме и сме имали невероятни българи. Това трябва да се знае. Наскоро поканих цял клас студенти на разходка към връх Вихрен, за да може и младите да разберат какво е България.
На церемонията в НБУ изнесохте реч на тема „Външната политика на България по време на прехода". Кое от правителствата се справи най-добре?
- Когато започна промяната у нас, се решиха много важни въпроси за българската външна политика и оттогава смятам, че работим правилно. Не може да се посочи кой има най-голяма заслуга. Това е екипна работа.
И все пак кои допуснаха най-много грешки? Само който не работи, не греши...
- Който не работи, по-добре да не е там. Живял съм повече от 30 години във Великобритания, което е невероятно, защото Лондон никога не е бил моят пръв избор. Исках Бразилия, където е по-топло - вали всеки ден, но само веднъж, и винаги знаеш кога. Но в Лондон харесах много културата на държавния чиновник. Човекът, който е част от администрацията, знае, че има задължения към държавата и е там, за да й служи. У нас само се перчим с постове и забравяме кой ни плаща заплатата. Преди четири месеца имах неприятен случай. Обадих се в офиса на един от министрите ни и обясних на секретарката, че имам уговорка с него. Тя ми отвърна, че министърът не се среща с граждани. Много се ядосах и затворих телефона. После пак се обадих и й казах, че министърът може и да е много добър, но и тя, и той ще бъдат изхвърлени, ако споделя публично думите й. Тогава момичето ми отвърна: „Нашият министър е най-добрият, както сам казвате, именно защото не се среща с граждани." Стана ми много болно. След време се обадих на норвежката посланичка у нас и чух женски глас в слушалката. Попитах мога ли да говоря с посланика, а тя отвърна - да, аз съм! Все дребни неща, които обаче трябва да са част от културата на всеки, който работи за държавата.
Вьзможно ли е малка страна като България да постигне баланс в отношенията си с „големите", да има добри контакти едновременно със САЩ, Русия и страните от ЕС?
- От време на време България е била в центъра на големи спорове и макар уж малка държава, много хора я искат и са я искали. Или пък са й завиждали. В последните години страната ни е имала огромно влияние в признаването на независимостта на Македония например. Чисто балкански проблем, за който България имаше куража да настоява пред „големите". Това стана чрез срещи на тогавашния президент Желю Желев с държавници като Елцин, Демирел. Борис Елцин каза неформално „да" на една среща, но когато дойде на посещение у нас, Желев му го напомни. Часове по-кьсно подписа указа още в самолета на път за Русия. Ето това са големите държави и малка България. Нека не забравяме, че когато се случи и превратът в Москва, страната ни беше първата, която каза, че Съветският съюз има президент и това трябва да се признае.
Притесняват ли ви ксенофобските изказвания на политици във Великобритания, Белгия, Холандия? Тъкмо французите спряха да се страхуват от „полския водопроводчик" и англичаните взеха да се плашат от българския „социален турист".
- По време на речта на Джонатан Алън журналисти го попитаха защо британците са толкова лоши с българите. Тогава се намесих и им казах, че не е вярно, за 30 години в Лондон никой не ме е гонил и обиждал. Но явно, че има някаква ревност на ниско ниво - страх, че някой, който работи по-добре и с повече страст, ще ти вземе работата. Това е опасно. Някога в Америка имаше същия проблем - с настъпването на гроздобера мексиканците минаваха нелегално границата, за да работят, и се породи жестока омраза към тях. В същото време американецът не си търси работа като гроздоберач, а във фабрика. Всичко това е измислица - ако някой ти вземе работата, то е, защото ти не си я свършил както трябва.
Били сте посланик и в Ирландия. Там имат поговорка, която пасва добре на случващото се в Европа: Пази се от гнева на търпеливия човек. Сещате ли се за по-подходяща?
- В дните си в Ирландия често илюстрирах отношенията в Европа като книги, подредени на рафт в библиотека. Ирландия е малка държава като нашата - те са на единия край на рафта, а ние на другия. По средата е цяла Европа, но ако първата или последната книга падне, ще полетят всички останали. Така че дипломацията е като членуването в приятелски кръг. Българските връзки с големи държавници като Демирел, Елцин, Тачър са резултат от него. Нивото на държавата в клуба не е важно, защото между членовете му има респект, все едно винаги сте се познавали. Дипломатите са предимно интелигентни хора и когато седнат на една маса, ако и ти си интелигентен, с чувство за хумор можеш да постигнеш много. Без да си „голям".
Казват, че с напредването на годините идва и примирението. Как успяхте да останете оптимист? Какво ви даде сили да отидете сред протестиращите във Варна, вместо да си кажете - абе, няма никакъв смисъл...
- Протестът във Варна беше неизбежен. Една сутрин получих писмо, в което беше наредена сеч на всички дървета на ската. Скочих веднага и тръгнах към Морската градина. Имаше интересни реакции. Заедно с майки с деца в колички седнахме на средата на улицата, движението спря, само полицаите не знаеха как да реагират. Имаше един грозен момент, в който полицай започна да ме бута и телевизиите са го излъчили. После ми се обади загрижена приятелка: Иване, добре ли си? В затвора ли си?... Те просто не знаеха какво да правят.
Доскоро улиците бяха пълни с млади хора. Не закъсня ли реакцията им?
- Зависи. Във Варна точно тогава се случваше нещо специфично и хората излязоха спонтанно. Народът сега се е почувствал готов, за да стане и да каже: „Стига!" Но го чакам да каже стига и на боклука, който е навсякъде. Миналата година в Пловдивския университет попитах студентите колко от тях ще се включат в акцията за почистване на България. Нито един не вдигна ръка.
Видяхме и такива коментари след тези протести: искреният гняв се смеси с премислените реакции на купените лумпени. Съгласен ли сте с това?
- Голяма част от политиката е театър - без него никой не й вярва. Това е нормално.
Какво се случва с Морската градина днес?
- Видях, че и ГЕРБ, и червените са гостували в града. И правилно, защото Варна е важно място. Нямам представа какво се случва, но, от една страна, ще продължа да се боря да няма сеч, а от друга - борбата е с моите съграждани, които се оплакват, че е мръсно. Но кой цапа? В момента няма туристи, чужденци...
Любопитна част от фамилната ви биография е, че Левски се е укривал в семейната ви къща?
- Последния път, когато е преминал Дунав, се е озовал у нас. Укрил се е при прадядо ми Яни Станчов в къщата, която семейството ми е дарило за жилище за бедни студенти на Стопанската академия „Д. Ценов" в Свищов. За жалост в друго време хора с други виждания срутиха къщата и направиха там детска градина.
Баща ви Иван Станчов помага за издаването на български паспорти на голям брой евреи в Галац по време на Втората световна война?
- Чул съм го от баща си, но не го е написал в книгата си и скоро ще отворя националните архиви, за да стигна до фактите. Със сигурност обаче знам, че в Галац като генерален консул един ден са му звъннали от полицията, защото имало „наши хора" на брега на Днестър. Искали да минат реката и през Румъния да отидат в България. На място татко ми открил 50 хил. българи, кримски татари с каруци, сред тях баби, майки с новородени. Всички гладни и изтощени. Изпратил секретаря и шофьора си да намерят хляб - трудна задача по време на войната. Как са го направили и колко е платил, не каза, но намира хляба, а заедно с румънските власти уреждат и тяхното преминаване в България.
Превърнахте фамилната си къща във Варна в център за деца със специфични нужди и някои ви нарекоха луд. Трябва ли наистина да си луд, за да защитаваш добра кауза?
- През 1994 г. много хора ме мислеха за луд, но Карин дом е чудо. Имах прекрасна първа братовчедка Карин, която се роди с детски паралич и цял живот беше или на легло, или на инвалиден стол. Чак към края на живота й намерихме стол с мотор, които тя се научи да управлява, а аз се шегувах, че вече е важна като кралица Виктория. Заради Карин семейството реши, че ако ни върнат къщата на дядо, ще направим нещо за хората като нея. Тогава бях посланик в Лондон и събрах специалисти по темата, но те първи ме обявиха за луд. Бъркал съм се в неща, които не разбирам. Въпреки това направих план и щом семейството ми го видя, реакцията им беше същата. Защото без пари не става. Днес е различно. Когато нещо вече работи, е много по-лесно да привлечеш съмишленици. За 16 години над 1,700 деца са минали през Карин дом, но това е просто суха статистика. Важен е резултатът за всяко дете и неговото семейство. Неслучайно споменавам семейството, защото детето няма проблем, а родителите му. Взехме назаем една идея от англичаните и направихме библиотека за играчки. Децата сами разбираха, че могат да вземат предмети от нея, но трябва и да ги върнат пак там. През това време родителите им стояха встрани и мълчаха тягостно. Казах им - вижте децата си, чудесни са, играят си... С времето възрастните разбраха, че всичко е свързано. Няма различни деца, ние ги създаваме с отношението си.
Как е градината ви? Тя си остава най-голямата ви страст и удоволствие.
- Скоро ще се заема с нея. Чака ме.
Там ли е още сламената шапка с онази закачлива значка - Old but sexy?
- Една съседка ми я даде и много ми хареса. Нося си я цяло лято във Варна, но е на английски език и много хора не й обръщат внимание. Но преди година чужди студенти посетиха Варна, пътувайки с кораб, на който учат география, и момичетата много й се радваха.
Неуморен оптимист сте...
- Това е болест.
Как опазвате оптимизма си - общувайки с децата в Карин дом или крачейки по Станчовата алея, където някога, за да скочите в морето, първо е трябвало да съберете гроздето?
- Имах невероятно детство и родители, които, макар да имаха седем деца, винаги успяваха да ни учат и да бъдат достатъчно строги. Оптимизмът идва, когато виждаш хубави неща около себе си и се стремиш към тях. Затова възпитанието е на първо място. Наскоро в пресата прочетох как родители се оплакват, че учителите не възпитават децата им. Един учител не може да прави всичко, проблемът е в семейството. Пък и ако не си оптимист, не можеш да се бориш. Защото всяко нещо изисква оптимизъм, вяра и малко мускули.
Елица Димова, “Тема”