Всички текстове, засягащи "македонски език и идентичност", отпаднаха от доклада за напредъка на Северна Македония, който бе приет от Европейския парламент (ЕП) в сряда.

Коментарите в тази посока минаха в комисията по външни работи на ЕП, когато българските предложения за поправки бяха блокирани с помощта на унгарски евродепутати, близки до премиера Виктор Орбан.

Сега обаче за отпадането на формулировките "македонска идентичност" и "македонски език" постигнаха съгласие трите най-големи политически сили в Европейския парламент - ЕНП, С&Д и Обнови Европа.

В резолюцията на Европейския парламент директно се подчертава опасността от "Сръбски свят", който подкопава суверенитета на Северна Македония и региона", отбелязва БГНЕС.

Годишният доклад на Европейския парламент (ЕП) за напредъка на Република Северна Македония по пътя към ЕС беше приет с 461 гласа "за", 121 гласа "против" и 107 "въздържал се" от 689 гласували в 720-местния парламент на пленарно заседание днес в Страсбург.

"Със своя резолюция върху доклада за напредъка на Република Северна Македония (РСМ) Европейският парламент не позволи той да бъде инструментализиран за целите на вътрешнополитическия дебат на една държава-кандидат за член", коментира министърът на външните работи Георг Георгиев.

Георг Георгиев благодари на "лидерите на политическите партии в България, на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, на премиера Росен Желязков, на българските евродепутати, на представителите на всички партии, които с усилията си са направили така че да бъдат чути разумните аргументи".

"Защото не бива да се позволява един подобен доклад да излиза извън обхвата на компетентностите на ЕП, нито един законодателен органа не може и не трябва да тълкува теми, свързани с научна дискусия", посочи външният министър.

Това е първият доклад за напредъка на Република Северна Македония по европейския ѝ път за последните три години.

Проектодокладът за напредъка на страната по пътя към ЕС предизвика напрежение в България заради наличната в него формулировка "македонски език и идентичност".

Република Северна Македония подаде молба за членство през март 2004 г. и получи статут на страна членка през декември 2005 г.

Македонските власти от месеци провеждат силна дипломатическа кампания.
Засега тя няма реален успех, а страната им бе разделена по пътя към ЕС от Албания, която вече започна преговори.

Управляващите в Скопие на този етап отказват да изпълнят основното изискване за започване на реални преговори за членство в ЕС – вписването на българите в конституцията.