Без изненади в резултатите от гласуването на първичните избори в т.нар. Супер вторник, деня, в който се провежда вот в 15 щата за Републиканската партия и в 14 за демократите.
Доналд Тръмп печели убедително в най-малко 12 щата, доближавайки се до номинацията на Републиканската партия за реванш с президента Джо Байдън. Той печели „богатите“ на делегати Тексас и Калифорния, води значително в по-умерения Масачузетс и печели с доста над 60 точки в Оклахома, пише Washington Post.
Последният останал съперник на Тръмп за номинацията на Републиканската партия, бившият посланик в ООН Ники Хейли, отбеляза
изненадваща победа във Върмонт,
докато се опитваше да покаже, че много избиратели все още търсят алтернатива на Тръмп. Тя го изпреварва с 50.2% от гласовете при преброени 96% бюлетини. Това е втората й победа, след като успя да спечели и в столицата Вашингтон.
Въпреки малката преднина в този щат, пътят на Хейли към номинацията на Републиканската партия, изглежда, приключи, но засега тя не е коментирала дали ще се откаже от надпреварата по-нататък. Говорителка на кампанията й каза в изявление късно вечерта във вторник, че много републикански избиратели все още „изразяват дълбока загриженост относно Доналд Тръмп“ и разсейването на тези опасения „ще направи Републиканската партия и Америка по-добри“.
Въпреки предишните загуби, Хейли обеща да остане в надпреварата до Супер вторник, като твърдеше, че гласоподавателите заслужават шанс да преценят.
След загубата в повечето щати сега, тя намекна, че вече не е обвързана с обещанието да подкрепи кандидата на Републиканската партия, което Републиканският национален комитет изискваше от всички участници в дебата миналата година. „Всички казват, че ако не подкрепяте Доналд Тръмп, вие сте демократ“, каза Хейли във вторник, когато беше притисната относно обещанието от Fox News. „Това е ужасно и не е обединяващо.“ Тя отбеляза, че Тръмп никога не е подписвал обещанието на Републиканския национален комитет и посочи, че „това не е решение, което трябва да взема днес“, когато беше попитана дали ще го подкрепи.
От своя страна, победителят на вечерта влезе в своя клуб Mar-a-Lago в Палм Бийч, Флорида, и размахал юмрук, благодари на привържениците си.
„Никога не се е случвало нещо толкова убедително“,
каза той пред събралите се.
От страна на Демократическата партия президентът Джо Байдън се очакваше с лекота да побеждава решително в почти всяка надпревара във вторник, но той загуби територията на Американска Самоа, която подкрепи слабо известния предприемач Джейсън Палмър.
Гласуването във вторник приближи страната до официалното начало на очаквания оспорван реванш между Тръмп и Байдън, отбелязва Washington Post. Републиканците обаче изглеждат по-ентусиазирани от Тръмп, отколкото демократите от Байдън, показват последните проучвания, въпреки че действащият държавен глава няма сериозна конкуренция на първичните избори.
С наближаването на изборите, пътищата на двамата се пресичат все по-често. Наскоро те проведоха конкуриращи се посещения близо до южната граница в Тексас и са на път да се сблъскат отново в събота в Джорджия, важен за изборите щат, който провежда първичното гласуване на 12 март.
„Резултатите тази вечер оставят американския народ с ясен избор: Ще да продължим напред или ще позволим на Доналд Тръмп
да ни завлече назад в хаоса, разделението и мрака,
които определят мандата му на поста?“, коментира Байдън във вторник вечерта.
Фокусните точки на общите избори вече са ясни. Байдън се стреми да преодолее ниските рейтинги на одобрение и широко разпространените опасения относно възрастта му, докато Тръмп е изправен пред десетки обвинения в престъпно поведение и дълбоко неодобрение от много от центристките избиратели. И двамата кандидати се надяват да се възползват от непопулярността на другия и ще се борят ожесточено за хората, недоволни от техните възможности.
Демократите работят, за да напомнят на избирателите за усилията на Тръмп да отмени изборите през 2020 г. и ключовата роля за прекратяване на общонационалното право на аборт, докато републиканците удрят с действията на Байдън по отношение на границата между САЩ и Мексико и икономиката.
Последните социологически проучвания на RealClearPolitics сочат, че Тръмп би имал два пункта преднина пред Байдън в двубой един срещу един на изборите през ноември.
Какво е Супер вторник?
Така нареченият Супер вторник, който тази година се падна на 5 март, е един от най-важните дни в надпреварата за Белия дом. На този ден гласоподавателите в 15 щата и една американска територия избират кандидатите за президент за следващите избори.
Номинации бяха гласувани в Алабама, Аляска, Арканзас, Калифорния, Колорадо, Мейн, Масачузетс, Минесота, Северна Каролина, Оклахома, Тенеси, Тексас, Юта, Върмонт, Вирджиния и Американска Самоа за републиканците и в същите щати без Аляска за демократите.
След Супер вторник излизат и резултатите от изборите на демократите в Айова, които се случват по пощата през последните няколко седмици.
В зависимост от резултатите на всяко гласуване, членове на партиите, познати още като делегати, ще бъдат разпределени между основните кандидати. Определен брой делегати е нужен, за да се номинира кандидат през лятото.
Около една трета от делегатите – 865 за републиканците и поне 1,420 за демократите – могат да бъдат разпределени по време на Супер вторник.
От кампанията на Доналд Тръмп прогнозират, че той ще спечели най-малко 773 делегати, като ще получи номинацията на партията по-късно през март. В момента Тръмп има осигурени 244 делегати докато неговият опонент за любовта на републиканците Ники Хейли има само 43.
Минимум от 1,215 делегати са нужни за спечелването на номинацията за президент на републиканците, докато при демократите числото е 1,968.
Обикновено по време на Супер вторник се следят няколко ключови битки в надпреварата. Едната от тях ще бъде в Северна Каролина – там Тръмп победи Байдън през 2020 г. само с 1% разлика.
Върховният съд допусна Тръмп до участие в изборите
Доналд Тръмп може да участва в първичните избори за президент в щата Колорадо, съобщи „Ройтерс“. Това стана ясно, след като в понеделник Върховният съд на САЩ отмени решението на щата Колорадо да не впише името му в бюлетината. Решението на Върховния съд се отнася до всички щати, които се позовават на 14-ата поправка за дисквалифицирането на Тръмп. Това включва Мейн и Илинойс.
Новината идва, след като три американски щата – Колорадо, Мейн и Илинойс, забраниха на Доналд Тръмп да участва в първичните избори преди вота през ноември. Всички те се позовават на 14-ата поправка в Конституцията и ролята на Тръмп в щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г.
„Щатите могат да дисквалифицират лица, които заемат или се опитват да заемат щатска длъжност. Но по силата на Конституцията щатите нямат право да прилагат раздел 3 по отношение на федералните длъжности, особено на президентския пост“, се казва в становището на съда. Съдиите смятат, че единствено Конгресът може да прилага разпоредбата спрямо заемащите федерални длъжности и кандидатите за това.
ГОЛЯМА ПОБЕДА ЗА АМЕРИКА!!!, коментира Тръмп в платформата си в социалните мрежи веднага след решението.
Раздел 3 от 14-ата поправка на Конституцията на САЩ забранява заемането на длъжност на всеки „служител на Съединените щати“, който е положил клетва, „да се придържа към Конституцията“, а след това е „участвал във въстание или бунт срещу нея или е оказвал помощ или подкрепа на нейните врагове“.
През декември върховният съд на Колорадо отстрани Тръмп от бюлетината за първичните избори в щата. Причината беше ролята му в щурма на Капитолия в началото на 2021 г. Тогава негови привърженици нахлуха в сградата на Конгреса на САЩ с цел да попречат на утвърждаването на резултатите от изборите през 2020 година, които бяха спечелени от Джо Байдън. Това се случи след реч на Тръмп, в която той каза, че изборите са му били отнети с измама, без да дава доказателства за това. Впоследствие той призова хората да тръгнат към сградата на Конгреса.
Правото на Тръмп да се яви на изборите в Колорадо беше оспорено в съда от група от шестима избиратели в щата – четирима републиканци и двама независими – които го представиха като заплаха за американската демокрация.