Поради липса на интерес пропадна възможността българският език да бъде изучаван в осем гимназии в училищен район 214 на Чикаго. Това стана ясно, след като едва 5 българчета са се записали за програмата през тази учебна година. Планът беше да се съберат достатъчно деца, които да искат да учат родния език в американските гимназии от следващата 2019/2020 година, а дотогава да бъде изработена учебна програма. “За съжаление тази опция вече не е на дневен ред”, призна генералният ни консул в Чикаго Иван Анчев, който беше главният двигател на тази идея. През юни м.г. той обяви, че е постигнал договорка с директора на 214-ти район д-р Шулър, че в техните гимназии от учебната 2019/2020 г. ще започне изучаването на български език наравно с немски, френски, китайски, иврит. “Това ми се стори като сбъдната мечта, която можахме да осъществим, но ударихме на камък”, каза през декември в предаването на BG VOICE “Питай консула” г-н Анчев. Тогава се бяха записали само трима ученици. “Явно не сме успели да направим достатъчно добра разяснителна кампания сред нашата общност”, казва сега той. Но според някои учители проблемът е друг.

Няма кого да убеждава

– казва Живка Петрова, директор на най-голямото родно школо зад граница Малко българско училище. То се намира в предградието Елк гроув вилидж, чиято гимназия попада в район 214. “Според мен няма достатъчно български деца на тази възраст в този район”, казва Петрова. “Мисля, че някои от тях са се откъснали от нашата общност, не са учили български език до 8 клас и са си поели пътя. Най-голям интерес има от тези, които сега учат при нас, но те са само шест в този район.”

По план родният език трябваше да бъде изучаван пет дни в седмицата по 1 учебен час на ден от български учител, който трябва да има педагогически сертификат за щата Илинойс. “Ние имаме и значителен проблем с намирането на учители”, призна още  генералният консул в предаването “Питай консула” на BG VOICE през декември. Иван Анчев обаче остава оптимист. “Това не ни обезсърчава, не ни обезкуражава. Ще започна нова серия разговори не само с училищен район 214, но с всеки училищен район, в който мислим, че има достатъчно условия за изучаването на български език и да се надяваме на добър краен успех. Това го считам за мисия от първостепенна важност за мен и за Генералното консулство”, каза той. Г-н Анчев отказа да хвърли

вината за провала на проекта върху българската общност

и липсата на интерес у родителите и техните наследници. “Не искам да търсим вина в нашата общност. Всеки решава за себе си. Всяка събота и неделя съм в някое българско училище и виждам колко уникални са тези структури, с какво желание учат малчуганите и съм убеден, че това е нещо, което има бъдеще. Точно такъв пример е

печатът за двуезичност

(Seal of biliteracy, виж карето, бел. ред.)”, категоричен е генералният консул. “Като цяло продължавам да вярвам, че с тази голяма българска общност в предградията на Чикаго има достатъчно български деца, за да направим този проект реалност.” Според г-жа Петрова интересът към изучаването на родния език нараства през последните години с увеличаването на бройката на български училища. “Интересът става все по-голям. Започнахме с две деца в гимназиалните класове, вие първи ги снимахте. Сега са 26”, казва тя. Но смята, че българчетата предпочитат неделните школа. “Една от силните страни на българските училища е, че децата създават приятелства, общуват си. Атмосферата в американските училища е по-строга. А учат не само български език, но и нашата история и култура.” В момента български език се преподава в над 40 съботно-неделни училища в цяла Америка, поне 12 от тях са в района на Чикаго. Там се подготвят основно ученици в началните класове, които после трудно поддържат познанията по роден език в гимназиалните години. Засега гимназиални паралелки има само в Малко българско училище.