Все повече близките на нашите шофьори, изгорели на гръцкия ферибот през февруари тази година, губят надежда, че телата ще бъдат разпознати и върнати, за да бъдат погребани в родината си. Освен това заради липса на смъртни актове на родствениците си те не могат да уредят ежедневни житейски проблеми, с които се сблъскват. “Живеем в пълна неизвестност дали някога ще може поне да погребем нашите мъже,

да има място, където да отидем да си поплачем и запалим свещ.

Нямаме никаква информация и резултат какво стана с ДНК експертизите.

Вече минаха повече от 7 месеца, живеем в някакъв кошмар

- и нищо”, казват роднини на шофьорите на тирове.

Фериботът “Юрофери Олимпия” пламна в ранните часове на 18 февруари близо до остров Корфу. Пожарът бързо се разпространи и започна евакуация на пътниците. На борда имаше 290 души, от тях 127 българи, които пътуваха от Игуменица към Бриндизи с ферибота на компанията “Грималди груп”, пише "24 часа". На кораба е имало 153 камиона и 32 автомобила. Част от тировете бяха български. Спасени бяха 279 души, а 11 останаха в неизвестност. От тях 7 са българските шофьори Димитър Бояджиев и Васил Марков от София, Васил Асенов от Разлог, Димитър Грънчаров от Хаджидимово, Георги Махлелиев от Сандански, Рангел Дърмонски от Пловдив и Христин Тишевишки от Кнежа.

След продължила дни наред спасителна операция и преместване на ферибота от Корфу

на пристанището Астакос в крайна сметка бяха открити овъглените останки на останалите изчезнали шофьори. Всички са били обгорели до неузнаваемост.

Докато продължаваше тежката операция по обхождане на ферибота, на място бяха и роднините на нашите шофьори. За да се идентифицират телата, са взети ДНК проби

Първи станаха готови резултатите на откритите още в началото Рангел Дърмонски и Христин Тишевишки.

В края на март те бяха транспортирани и погребани в родните им места - Момино село и Кнежа. За останалите петима българи още няма резултати от ДНК експертизите и идентификацията им не е направена. Гръцките власти увериха, че това ще стане за седмица до 10 дни, после - до месец.

Сега най-вероятно това може и никога да не стане. Останките са били в състояние, в което не може да се извлече ДНК. Тези, от които все пак е взета проба, показвали различна от тази на нашите водачи, имало и смесени ДНК.

“Нямаме информация защо се бавят резултатите. Казаха, че телата били много обгорели, ставало трудно.

Казват ни да чакаме, но вече не издържаме! В същото време съпругът ми имаше кредит. След трагедията успявах няколко месеца да покривам вноските от последните му заплати в картата, но вече нямам възможност.

Към кредита има застраховка “Живот”, но нямам документ, че е починал, за да се активира застраховката. Служителите в банката проявяват разбиране, но законът е такъв”, разказва през сълзи Нели Маркова, съпруга на шофьора Васил Марков.