След като Вашингтон замрази дейността на основната си агенция за чуждестранна помощ, редица организации и предприятия по света изведнъж останаха без финансиране. Как се отразява това на Украйна на фона на войната на Русия?
Украинската благотворителна организация "Достъпно", която работи с ветерани от войната и техните семейства, преустанови дейността си.
Тя и още редица предприятия и организации с нестопанска цел днес се борят да оцелеят след прекъсването на финансирането си от Американската агенция за международно развитие (USAID).
Това се случи в края на януари, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп нареди 90-дневно замразяване на средствата от USAID. Дни по-късно служителите на агенцията не бяха допуснати до офисите си във Вашингтон, а според медийни публикации персоналът е бил изтеглен и от мисии в чужбина.
Причината е, че администрацията на Тръмп смята програмите на USAID за неефективни и несъобразени с интересите на САЩ и твърди, че някои от функциите на агенцията могат да бъдат изпълнявани от Държавния департамент.
„Сега правя всичко възможно, за да спася екипа“, каза пред Радио Свободна Европа (RFE/RL) Наталия Пархитко, ръководителка на „Достъпно“. „Новината беше шок.“
Ветераните
USAID е основната правителствена агенция на САЩ, която отговаря за управлението на чуждестранната помощ от САЩ. Тя работи в повече от 100 държави, разпределя милиарди долари чуждестранна помощ годишно и има близо 10 000 служители в целия свят.
От 2022 г. насам USAID е предоставила на Украйна милиарди долари под формата на хуманитарна помощ, помощ за развитие и пряка бюджетна подкрепа. Сред получателите са и организации, които се грижат за ветерани от руската пълномащабна инвазия, която започна през 2022 г.
"Достъпно"от години работи с хора с увреждания - група, която масово се разрасна след началото на войната. Организацията помага на ранени войници да се адаптират към цивилния живот, като осигурява психологическа подкрепа, протези и обезщетения за инвалиди.
Пархитко казва, че "Достъпно" сега търси алтернативно финансиране, тъй като в момента организацията не е в състояние да изплаща заплати на персонала.
„Няма да допуснем дори мисълта, че "Достъпно" ще затвори всички проекти и няма да работи. Въпреки спирането на финансирането, ние ще продължим дейността си“, каза тя.
Земеделците
Друг ключов бенефициент в Украйна е селскостопанският сектор. USAID казва, че от 2022 г. насам е помогнала на една трета от украинските земеделски стопани и им е предоставила семена, торове и финансиране.
Един от получателите е Всеукраинската аграрна рада - неправителствена организация, която подкрепя земеделските производители и се застъпва за селскостопански реформи.
Нейният ръководител Андрий Дикун каза пред RFE/RL, че подкрепата на USAID е от решаващо значение за малките и средните селскостопански предприятия в бившите окупирани и фронтови райони, които се борят да възобновят дейността си или да съхранят реколтата си.
„Например, чували за съхранение на зърно, сушилни, торове, семена. С подкрепата на USAID активно се осъществяваше земеделската реформа, а сега работим съвместно за развитието на реформата във водоснабдяването“, каза той.
„Безвъзмездни средства, консултантски услуги, правна помощ - всичко това е значителна помощ за украинските земеделски производители“, добави Дикун.
Държавният бюджет
Ситуацията се отразява и бюджетите на министерствата на енергетиката, здравеопазването и образованието, както и на местните власти и други държавни агенции.
Украинският депутат Инна Совун каза, че само през септември миналата година са били предоставени 325 млн. долара за подпомагане на енергийния сектор, който е подложен на постоянни руски бомбардировки.
„Няма да коментираме, докато проучим всички детайли. Може би USAID може да ви предостави информация по този въпрос“, пише пресслужбата на украинското министерство на енергетиката в отговор на въпрос на RFE/RL.
Украинският офис на USAID не коментира кои държавни програми ще бъдат спрени.