Германия проучва възможността да национализира операциите на руския петролен гигант "Роснефт" в страната, казаха правителствени източници в сряда.
През септември 2022 г. германското правителство пое контрола върху германските дъщерни дружества на "Роснефт", които представляват около 12 процента от капацитета за рафиниране на петрол в страната, и ги постави под попечителството на Федералната мрежова агенция. Засегнатите рафинерии включват ключовия обект на Schwedt, който доставя по-голямата част от петрола, консумиран в столицата и околния регион, включително летище Берлин-Бранденбург. Попечителството е валидно за шест месеца и вече е удължавано два пъти.
Правителствени източници казаха на АФП, че сегашното попечителство приключва на 10 март и без по-нататъшна държавна намеса е имало рискове за операциите на "Роснефт Германия". Поради това Берлин проучва възможността за национализиране на дейността на компанията, казаха те.
Финансовият всекидневник Handelsblatt съобщи, че компанията е била поканена на изслушване от правителството, което е официална стъпка към национализация. Източниците подчертаха, че изслушването е част от проучването на хода и все още не е взето решение. Министерството на икономиката отказа директен коментар. Михаел Келнер, служител на министерството на икономиката, каза, че сме "на прав път в „Швед“ и ще продължим да предприемаме всички необходими мерки за запазване на работните места и осигуряване на доставки за Източна Германия".
Ходът на Германия да поеме контрола върху операциите на "Роснефт" в страната дойде на фона на нарастването на напрежението между Москва и Запада след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. След избухването на войната Русия намали доставките на газ за Европа като предполагаемо отмъщение за санкциите, които засегнаха особено тежко Германия.