Водещият претендент за нов шеф на българския футбол Димитър Бербатов даде заявка в понеделник за пълна промяна на лицата, представяйки проекта си за Изпълнителен комитет на БФС. В него присъстват три известни политически лица, множество футболни деятели, юристи и икономисти.
Изпълкомът на БФС взема всички стратегически решения в българския футбол, а в предишни негови издания той бе доминиран от едри бизнесмени, които са президенти на по-големите футболни клубове. Дълго време един от най-влиятелните хора в БФС бе покойният Камен Костадинов от ДПС.
Димитър Бербатов залага вицепрезиденти на БФС да станат най-близките му хора Стилиян Петров и Мартин Петров, с които формираха ядрото на българския национален отбор преди 20 години.
Знакови са предложенията за членове на Изпълкома в лицето на Атанас Пеканов, който беше вицепремиер в служебните правителства на Румен Радев, както и на кметовете на Пловдив и Благоевград – Костадин Димитров (ГЕРБ) и Методи Байкушев (ПП-ДБ).
Останалите предложения са: Ясна Ставрева (член на Международния арбитражен спортен съд в Лозана), Петър Хубчев (бивш селекционер на България, треньор на Левски и Берое), Христо Борисов (бизнесмен, основател на компанията "Payhawk"), Пламен Марков (треньор на Бербатов в националния отбор), Георги Владов (адвокат на екипа), проф. Георги Попов (лекар, работи към УЕФА), Дарин Маджаров (основател на платформата Уча.се), Петър Ганев (икономически анализатор, бивш член на надзорния съвет на Левски), Велизар Величков (бизнесмен).
Не крием срещите с политици
Кандидатът за вицепрезидент на БФС Стилиян Петров призна, че се е срещал с политически партии и не го крие.
"За това, което говорим, не може просто да го обявиш, без да си разговарял. На всеки от тях сме показали нашата програма. И с президента съм се срещал. В България, когато се виждаш с тези хора, казват, че си зависим. Не. Това, което сме подготвили, е договорено както с държавните институции, така и с УЕФА, ФИФА, за да можем да изпълним тези неща. Не се крием и няма да се крием", обясни Петров.
"В рамките на три години обиколихме три пъти страната. Никой не го е правил. Кого ще предпочетат клубовете, вече ще разберем. Нямаме никакви съжаления, каквото зависеше от нас го направихме", каза Бербатов по време на последната си пресконфренция преди конгреса на БФС.
В отговор на въпрос за връзки с политици той коментира: "Виждал съм се с Мария Габриел преди две години. По линия на моята фондация, в която подпомагаме талантливи деца. Тя тогава бе европейски комисар и дискутирахме работата на фондацията и начина, по който помагаме на децата. Хората, които изнасят подобна информация (за връзки с политици), са чули-недочули".
Стилиян Петров коментира, че не се предвижда чистка в структурите на футболния съюз, защото 70% от хората работят добре.
"Ще дадем време да се запознаете с всяко едно име. Нека да направим силен изпълком, който да взима адекватни решения и да води българския футбол в правилната посока", коментира бившата футболна звезда.
"С всеки един, който Бербатов обяви днес, е проведен разговор. Хората, на които сме се спрели, е казано каква ще е тяхната функция. Дойдоха с различни идеи. Не сме перфектни. Избрали сме ги с позитивите и негативите. Ние мислим, че те ще са полезни", допълни той, цитиран от "Спортал".
Той напомни, че държавата е най-важният партньор на българския футбол.
Аматьрските клубове са ключови
"Надяваме се, че хората от аматьорския футбол виждат за какво става въпрос и виждат къде се намира българският футбол. Той е оставен на произвола на съдбата. Много е трудно един човек да го убедиш, че навиците се променят. Сблъскваме се с много клубове на аматьорско ниво, на които им се обещават много неща. Ние обещаваме това, което можем да изпълним. На 15-и ще видим дали сме успели да ги убедим да гласуват за правилния човек", каза Стилиян Петров.
Привличането на подкрепата на аматьорските клубове винаги е било ключово, за да се спечели битката за БФС. Тежестта на един аматьорски клуб при вота за шеф на БФС е същата като тази на Левски, ЦСКА и Лудогорец, но с разликата, че аматьорските клубове са много повече.
През годините е имало множество съмнения, че на Конгреса на БФС се допускат да гласуват хора от футболни клубове, които всъщност не развиват никаква дейност, т.нар. мъртви души.
"Клубовете ни звънят. Аз лично съм звънял на 350 клуба. Това, което ние се опитваме да направим, е да дадем шанс да се развиват децата. Заплашват част от хората, че ще бъдат уволнени, ако дойдем на власт. Тези, които работят и искат да работят, не трябва да се страхуват. Натискът, зависимостта, (да ти подарят) 20 мрежи и флагчета - това не е развитие, а потиска българския футбол. Трудно е. Сблъскваме се с неща, които искаме да разберем дали е правилно или неправилно. Нас не ни е страх от вашите въпроси и никога няма да ни е страх", каза Стилиян Петров.
"Надявам се, че аматьорските клубове са узрели и че промяната е узряла. Промяната е нужна. Виждате какви държави са ни надминали във футбола в момента", коментира Мартин Петров.
"Каквото зависи от нас, ще направим, но умоляваме Конгресът на БФС да се проведе честно. Който спечели, стискаме си ръцете и да се надяваме, че избраният ще работи за българския футбол. Продължаваме да получаваме сигнали (за нарушения). Надявам се, че клубовете са узрели и да са разбрали, че не това е начинът да си дадеш гласа", добави Мартин Петров.