Белият дом съобщи, че е открил голямо струпване на сръбски сили на границата с Косово и призова Белград да ги изтегли, за да избегне дестабилизиране на ситуацията след смъртоносни сблъсъци. Убийството на косовски полицай и последвалата престрелка в манастир в село близо до сръбската граница в неделя белязаха една от най-тежките ескалации от години.
"Ние наблюдаваме голямо сръбско военно разполагане по границата с Косово“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби на брифинг, "Това включва безпрецедентно модерна сръбска артилерия, танкове, механизирани пехотни части. Вярваме, че това е много дестабилизиращо развитие."
Кърби добави:
"Призоваваме Сърбия да изтегли тези сили от границата."
Целта на сръбското военно натрупване все още не е ясна, но това е повод за безпокойство, отбеляза Кърби. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова сръбския президент Александър Вучич за "незабавна деескалация и връщане към диалог", добави говорителят на Белия дом. От своя страна съветникът по националната сигурност Джейк Съливан разговаря с премиера на Косово. НАТО ще "увеличи присъствието" на своите мироопазващи сили, известни като КФОР, припомни Кърби, без да дава подробности.
Трима сръбски въоръжени мъже бяха убити в продължилата часове престрелка с косовската полиция, след като нападнаха патрул край село Банска и по-късно се барикадираха в православен манастир в село Банска.
Милан Радойчич, заместник-председателят на „Сръбска листа“ и приближен на Вучич, призна, че е ръководил терористичната група, която се сблъска с косовската полиция. Кърби каза, че атаката е била на "много високо ниво на сложност", включваща жива сила, превозни средства, оборудване и обучение.
„Това е притеснително. Не изглежда просто като група момчета, които са се събрали, за да направят това“, подчерта той.
142-ма български войници са част от КФОР.