Белият дом обмисля да публикува стенограмата от разговора между Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски на 25 юли. Разговорът е в центъра на огромен скандал във Вашингтон и демократите заплашват с импийчмънт.
Тръмп е обвиняван, че е насърчавал 8 пъти Зеленски да разследва сина на Джо Байдън, бивш вицепрезидент и фаворит за президентската номинация на Демократическата партия. Тези обвинения бяха породени от разкрития на разобличител от американските разузнавателни служби.
Синът на Байдън - Хънтър, е работил за украинска газова компания от 2014 г., когато баща му е бил вицепрезидент на Барак Обама. Тази компания е обект на разследване под надзора на украински прокурор, когото Вашингтон поиска да бъде уволнен заради постигнатите от него жалки резултати в борбата с корупцията.
В петък Байдън поиска Тръмп да публикува стенограмата от разговора със Зеленски. Тогава той каза също така, че никога не е разговарял със сина си за неговите професионални дейности зад граница.
Байдън потвърди, че е поискал разследващият украински прокурор да бъде уволнен, но отрече това да е било с цел да помогне на сина си. Той каза, че американското правителство като цяло, Европейският съюз и други международни институции също са поискали прокурорът да бъде уволнен заради слаби резултати в борбата с корупцията.
Синът на Джо Байдън Хънтър Байдън. Сн.: АП/БТА
"Когато президентът разговаря с ръководител на друга страна, той трябва да може да говори с тези хора и тези хора не искат да знаят, че са записвани", каза днес Тръмп пред журналисти.
"Не може да се причини подобно нещо на един президент и на други страни, но като оставим това на страна, ние проведохме много добър разговор, един много откровен и много открит разговор. Надявам се, че ще могат да го публикуват", допълни Тръмп.
В неделя Тръмп заяви, че се надява, че ще бъде възможно публикуването на стенограмата от този телефонен разговор.
Според Тръмп двамата със Зеленски разговаряли за изборите през лятото в Украйна и за факта, че "не искаме наши хора като вицепрезидента Байдън и сина му да допринасят за корупцията, която и без това съществува в Украйна".
"Разговорът, който имах, беше предимно поздравителен, предимно за корупцията, цялата корупция, която е налице", каза Тръмп.
Тръмп отново настоя, че не е казал "абсолютно нищо нередно" на Зеленски, и описа разговора като "отличен".
Случаят породи отново призиви за импийчмънт на Тръмп, отправени от конгресмените от Демократическата партия.
Кандидатката за президентската номинация на демократите Елизабет Уорън каза, че е дошло времето да се изобличи незаконното поведение на Тръмп и да се започне процедура по отстраняването му.
Председателят на комисията по разузнаване на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Адам Шиф каза, че ако се установи, че Тръмп е оказал натиск върху Зеленски, за да разследва Джо Байдън, тогава единствената възможност ще бъде импийчмънт.
"Ако президентът по същество спира военна помощ, като същевременно се опитва да сплашва чуждестранен лидер, за да направи нещо незаконно, да предостави компромати за негов противник по време на кандидат-президентска кампания, тогава това може да е единственото средство, равностойно на злината, която представлява това поведение", заяви демократът Шиф.
Процедурата за импийчмънт, която започва в Камарата на представителите, може да доведе до отстраняване на президента от длъжност, но демократите биха се нуждаели от подкрепата на републиканците, които имат мнозинство в Сената.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.