сн. IMDB
Привържениците на всякакви чудати идеи, с които заливат сайта на Белия дом, все по-често остават разочаровани, защото US правителството отказва дори да обсъжда сериозно предложението им. Така стана и с идеята САЩ да се разпадне на съставни щати, това се случва сега и с офертата за постигане на превъзходство в Космоса и преодоляване на безработицата в САЩ чрез строителство на бойна космическа станция. Петиция със съответното съдържание, която събра повече от 34,4 хиляди подписа, беше внесена в Белия дом през ноември миналата година от Джон Ди от Колорадо. По неговия замисъл "чрез концентриране на нашите отбранителни ресурси върху създаването на платформа, осигуряваща превъзходство в Космоса, /.../ подобна на "Звездата на смъртта" от "Междузвездни войни", правителството ще може да намали безработицата в такива отрасли като строителството, инженерно-техническите дейности, усвояването на околоземното пространство и други, а също и укрепване на националната отбрана".
Една от легендарните космически станции от киносагата на американския режисьор Джордж Лукас "Star Wars" се нарича именно "Звездата на смъртта" и има огромен разрушителен потенциал. Отговор на необикновената инициатива на ентусиаста от Колорадо и неговите привърженици дава Пол Шокрос - ръководител на отдела от административно-бюджетното управление на Белия дом, който отговаря за наука и технология. "Администрацията на САЩ споделя вашето желание да осигурите ръст на заетостта и здрава национална отбрана. Но "Звездата на смъртта" не изгрява на хоризонта", подчертава специалистът в отговора, който е издържан в частично хумористичен, но и съвсем сериозен стил.
Основните причини властите в САЩ да не искат да бъдат въвлечени в подобен проект са три. Първата: Създаването на "Звездата на смъртта", която във филма има огромни размери, би струвало огромната сума от 850 квадрилиона долара (1 квадрилион е хиляда трилиона или 10 на степен 15), предупреждава Шокрос, който използва резултати от шеговито изследване, проведено по-рано от студенти от пенсилвански университет. Ясно е, че властите на САЩ работят не за увеличаване, а за съкращаване на бюджетните разходи, напомня Шокрос. Втората: Администрацията на Барак Обама "не подкрепя идеята за взривяване на планети". Третата: Защо да се харчат безкрайно много пари на данъкоплатците, за да се построи нещо, което може да се унищожи от един-единствен човек с една-единствена ракета. Във филма на Лукас главният герой Люк Скайуокър унищожава "звездата", като използва конструктивен недостатък и въпреки всички системи за сигурност на "лошите".
Представителят на Белия дом напомня, че човечеството вече има Международна космическа станция с размери на стадион в околоземното пространство. Експертът припомня и космическите постижения на САЩ на Марс. Тук той не забравя да спомене и "лазер, който стопява камъните", създаден за изследователски цели. "Ние живеем в бъдещето, наслаждавайте се на това", пише сътрудникът на Белия дом, който преди това е работил в НАСА. Правителството на САЩ призовава автора на петицията и подкрепилите го да изграждат кариера в областта на фундаменталните или приложните науки, като им обещава, че в такъв случай "С нас ще бъде Силата" - вездесъщата енергия, която свързва всички съставни части на Вселената и живи същества.
"Помнете: Способността на "Звездата на смъртта" да унищожава планети или цяла звездна система помръква пред мощта на Силата", прави изводи Шокрос, който се възползва от философските понятия на тези, които олицетворяват доброто в галактиките на "Междузвездни войни". Силата, която от хиляди години се съдържа не само в американското зрелищно кино, а и във философското разбиране за нещата, присъщо на общности и религии, на духовни учители и много много други отделни хора.